Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu nie je jedinou príčinou súčasnej neistoty. Analytik Ľuboslav Kačalka poznamenal, že neistota na trhu je spojená aj s tvrdou politikou Spojených štátov, ktoré môžu zaviesť vyššie clo na LNG. Nedostatok plynu tak nielenže zvyšuje ceny, ale tiež staví EÚ do nevýhodnej pozície oproti USA.
Kľúčovým riešením je zvýšiť domácu ťažbu plynu, ktorá kedysi pokrývala 20 % spotreby. Aktuálne Slovensko ťaží len 30 miliónov kubíkov ročne, čo stačí len pre 30 000 domácností. Na druhej strane, máme núdzové zásoby ropy na 90 dní a do roku 2028 plánujeme dosiahnuť stav 120 dní. Ruský plyn stále prichádza, no v akých množstvách?
Ako sme vás informovali v samostatnom článku, SPP nedávno potvrdil obnovenie dodávok ruského plynu cez plynovod TurkStream. Predpokladá sa, že od apríla by sa dodávky mohli zdvojnásobiť. Tento predpoklad uviedol Vojtech Ferencz, predseda predstavenstva SPP.
Ferencz síce neuviedol presné objemy, ale pripomenul, že SPP má platnú zmluvu s Gazpromom a že cena tranzitu cez tento plynovod je oveľa nižšia ako pri iných dodávateľoch. Ľalík však dodal, že aj keď dohoda s Gazpromom zabezpečuje stabilné dodávky, kapacita plynovodu cez Maďarsko nemusí postačovať na pokrytie celej spotreby Slovenska.