Po 60 rokov odovzdali osobné veci presláveného izraelského špióna Eliho Kohena jeho manželke. Urobila tak Sýria, aby zmiernila napätie s Izraelom a ako prejav dobre vôle voči Donaldovi Trumpovi. S americkým prezidentom sa totiž minulý týždeň stretol v Saudskej Arábii dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara. O ich rokovaní nie sú známe podrobnosti.
Ikonický špión
Eliho Kohena odhalili sýrske orgány v roku 1965 a obesili na námestí v Damasku. V Izraeli je považovaný za národného hrdinu a najslávnejšieho špióna Mosadu. Pôvodom sýrsky žid Kohen sa narodil v roku 1924 v Egypte. Na prelome 50. a 60. ho rokov ho naverbovala izraelská tajná služba Mosad a vyslala do Sýrie. Kohenovi sa pod falošným arabským menom Kámil Amín Thábit podarilo infiltrovať medzi sýrske politické špičky a vystupoval ako argentínsky podnikateľ sýrskeho pôvodu. Postupne sa dostal k mnohým vojenským tajomstvám, ktoré Izraelu významne pomohli pri víťazstve v šesťdňovej vojne v roku 1967.
Diplomatické gesto
Izraelská vláda v nedeľu oznámila, že získala viacero jeho dokumentov, fotografií a osobných vecí. Kohenove veci Izraelu ponúkol dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara. Sýrsky líder, známy aj pod bojovým aliasom abú Muhammad Džawlání, mal v minulosti väzby na teroristické organizácie Islamský štát a Al-Káida. Povstalci pod jeho vedením v decembri zvrhli prezidenta Bašára Asada a ukončili 54 rokov trvajúcu vládu rodiny Asadovcov.
Podľa sýrskeho bezpečnostného zdroja objavili aj Kohenov spis v jednej z budov rozviedky. Šara a jeho zahraniční poradcovia sa rozhodli tieto materiály využiť. Šara si uvedomil, že Kohenov archív je pre Izraelčanov dôležitý a jeho vrátenie by mohlo znamenať významné diplomatické gesto.
Archív obsahuje približne 2500 dokumentov, rodinných fotografií, listov a osobných vecí, ale aj kľúč od Kohenovho bytu v Damasku, jeho spravodajské správy, poslednú vôľu a aj zápis o vynesení rozsudku smrti. Niektoré dokumenty a predmety odovzdali izraelské úrady Kohenovej vdove ako uvádza Denník N.
Izrael Sýrii neverí
Predstavitelia oboch krajín spolu údajne komunikujú prostredníctvom neoficiálnych kanálov a okrem vrátenia Kohenových osobných vecí Sýria podľa zdrojov navrhla aj odovzdanie jeho telesných pozostatkov a pozostatkov troch izraelských vojakov, ktorí zomreli v boji proti sýrskym silám v Libanone v 80. rokoch.
Izrael pritom stále podniká nálety na pozície nových bezpečnostných zložiek. Ukončenie izraelských útokov a zlepšenie vzájomných vzťahov sú preto jednou z priorít nového vedenia Sýrie, ktoré sa snaží obnoviť vojnou zničenú krajinu.
Pre USA hľadaný terorista
Dočasný prezident Sýrie Ahmad Šara sa stretol aj s Donaldom Trumpom. Ide o prvé stretnutie medzi lídrami oboch krajín po 25 rokoch. Stretnutie popri schôdzke s predstaviteľmi štátov Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive sa konalo za zatvorenými dverami a novinári na ňom neboli prítomní. Biely dom bezprostredne neposkytol žiadne podrobnosti o stretnutí, ani mená účastníkov. Stretnutie sa považuje za pozoruhodné aj preto, že USA iba v decembri zrušili odmenu 10 miliónov dolárov za dolapenie Šaru.
Väznice IS bez dozoru
Trump oznámil, že zruší sankcie uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“. Spojené štáty ich uvalili ešte v čase vlády prezidenta Bašára Asada. Nového sýrskeho lídra Šaru však na stretnutí vyzval, aby „podpísal Abrahámovské dohody s Izraelom“ o normalizácii vzťahov. Trump tiež od Šaru požaduje, aby nové sýrske orgány prevzali kontrolu nad väznicami, v ktorých sú zajatí teroristi z IS. Nachádzajú sa najmä na severovýchode krajiny a kontrolujú ich prevažne kurdské milície.