Akademici zároveň vyzdvihujú, že „mladí ľudia sú našou budúcnosťou len za predpokladu, že na Slovensku ostanú žiť a pracovať.“
Pred týždňom adresovali stovky psychológov a psychiatrov naprieč Slovenskom otvorený list predsedovi vlády Robertovi Ficovi.
Počet podpisov pod list dosiahol 500. K odborníkom na duševné zdravie sa pridala aj akademická obec. Vysoká škola výtvarných umení zverejnila na svojej stránke rovnako otvorený list, ktorý poslali premiérovi.
Ako upozornili Topky, už 606 akademikov vyjadrilo znepokojenie nad smerovaním Slovenska. Podľa vyjadrení už nemôžu bez povšimnutia nechať spochybňovanie, bagatelizovanie či popieranie faktov, ktoré generácia vedcov získala vďaka svojmu úsiliu.
„Považujeme za svoju morálnu, ale aj pracovnú povinnosť rázne sa ohradiť voči tomu, že uskutočňujete kroky smerujúce k spochybňovaniu princípov demokracie, čoho jedným z najzávažnejších prejavov je odklon našej zahraničnopolitickej orientácie od vyspelého demokratického sveta smerom k nedemokratickým a totalitným štátom,“ píšu akademici.
Zároveň vyzdvihujú, že „mladí ľudia sú našou budúcnosťou len za predpokladu, že na Slovensku ostanú žiť a pracovať.“
Práve útoky na študentov premiérovi vytýkajú. „Musíme sa rázne ohradiť voči verbálnym útokom vládnych predstaviteľov adresovaným študentom. Tieto útoky sú pre nás znepokojujúcou reminiscenciou agresivity kolabujúceho režimu v polovici novembra 1989.“
Odliv talentovaných študentov do zahraničia nie je pre Slovensko pozitívnou správou. „Útokmi voči nim, finančne podvyživeným školstvom, nízkym spoločenským štatútom učiteľov a vedcov, legitimizovaním šíriteľov nevedeckých teórií, konšpirácií a dezinformácií, opovrhovaním faktmi a vzdelaním, ale aj rušením analytických útvarov či nahrádzaním expertov na rozhodujúcich pozíciách štátneho aparátu odborne nekompetentnými a neraz i morálne nespôsobilými ľuďmi nielen znefunkčňujete štát, ale aj dávate mladej generácii jasný signál, že svojím vzdelaním a odbornosťou sa v našej krajine neuplatnia.“
Vyháňanie mladých a šikovných ľudí do zahraničia pretína aj rodinné vzťahy. „Túto krajinu oberáte o budúcnosť,“ dodávajú ostro.
Akademici nezabudli poznamenať, že plusom pre Slovensko sú inteligentní obyvatelia. „Spravovanie štátu spôsobom, ktorý vyháňa do zahraničia tisíce talentovaných ľudí, považujeme za nezodpovedné mrhanie naším najväčším spoločným bohatstvom.“
Do ôsmich bodov preto zhrnuli požiadavky:
- uplatňovali rešpekt k hodnotám pravdy a demokracie, upevňovali princípy právneho štátu, podporovali ľudské práva a slobody
- neohrozovali ukotvenie Slovenskej republiky v medzinárodných štruktúrach
- prestali s vytváraním atmosféry ohrozenia Slovenska vnútorným nepriateľom a podsúvaním vymyslených sprisahaneckých teórií verejnosti
- prestali spochybňovať a popierať vedecké fakty a legitimizovať dezinformácie
- uskutočňovali politiku, ktorá bude efektívne zabraňovať „odlivu mozgov“ z našej krajiny
- prestali osočovať mladých ľudí, ktorí sú budúcnosťou Slovenska
- na rozhodujúcich úrovniach štátneho aparátu a jeho inštitúcií vymenili odborne nekompetentných ľudí za všeobecne uznávaných odborníkov
- systematicky podporovali autoritu vedy a vzdelania aj prostredníctvom upevňovania spoločenskej prestíže vedeckých a vzdelávacích inštitúcií a zvyšovaním spoločenského statusu učiteľského povolania.