Po škandále v Prahe prišiel koniec: Šimkovičová odvolala Gustáva Murína z čela literárneho centra

Gustáv Murín a Martina Šimkovičová
Na snímke odvolaný Gustáv Murín a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Zdroj: FACEBOOK/ Gustáv Murín , FOTO TASR/Daniel Stehlík
Reklama

Gustáv Murín definitívne skončil ako šéf Slovenského literárneho centra po búrlivej afére na knižnom veľtrhu v Prahe. Jeho výstupy o feminizme a Václavovi Havlovi vyvolali rozruch na česko-slovenskej scéne a napokon vyústili do jeho odvolania ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Kritiku zožal nielen za svoje výroky, ale aj za neetickú komunikáciu s novinárkou a hrozby médiám.

Gustáv Murín, ktorý bol dočasne poverený vedením Slovenského literárneho centra (SLC), sa na Medzinárodnom knižnom veľtrhu Svět knihy v Prahe postaral o rozruch. Počas diskusie prirovnal feminizmus k nacizmu a zosmiešnil bývalého českého prezidenta Václava Havla, keď ho označil za „bábku“. Tieto vyjadrenia okamžite vyvolali vlnu kritiky z literárneho aj občianskeho prostredia.

Murín následne tlačil na českého novinára, aby jeho výroky nezverejnil, vyhrážal sa právnikmi a opakovane žiadal autorizáciu. V e-mailoch novinárku Ivanu Svobodovú obvinil z neetického správania a dokonca nevhodne komentoval jej vzhľad, čo situáciu ešte viac vyhrotilo, píše denník SME.

Otvorený list a tlak zvnútra

Situáciu nenechali bez odozvy ani samotní zamestnanci centra, ktorí adresovali ministerke kultúry otvorený list so žiadosťou o Murínovo odvolanie. Výzvu podporili aj známe osobnosti slovenskej literárnej scény, ktoré sa zároveň obrátili na prezidenta Petra Pellegriniho. Pod tlakom verejnosti a odborníkov ministerka Martina Šimkovičová napokon Murína z funkcie stiahla.

Napriek odvolaniu má Murín v centre naďalej pôsobiť ako radový zamestnanec. Nie je však známe, na akej konkrétnej pozícii a kto ho vo vedení nahradí.

Politická kritika: toxické nominácie

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala na Murínovo odvolanie s tým, že sa potvrdila nevhodnosť jeho nominácie. Podľa ich kultúrneho tímlídra Reného Paráka ide o ďalší príklad „toxických a škodlivých“ rozhodnutí ministerky Šimkovičovej.

„Konečne urobila krok správnym smerom, ale ťažko ju za to chváliť. Tento výber nemal nikdy prejsť. Je to len ďalší dôkaz, že nominácie ministerky Šimkovičovej sú neodborné, toxické a škodia kultúre aj inštitúciám, ktoré by mala chrániť a rozvíjať,“ vyhlásila strana.

SaS opakovane varuje pred politickými nomináciami ľudí bez odbornej a morálnej integrity. Podľa ich slov len odborné a zodpovedné vedenie môže zabezpečiť rešpekt slovenskej kultúre doma i v zahraničí. „Ak chceme, aby slovenská kultúra mala vážnosť a rešpekt doma i v zahraničí, musíme prestať tolerovať politické nominácie a zabezpečiť profesionálne a zodpovedné vedenie kultúrnych inštitúcií,“ uviedla strana SaS.

Podpora pre novinárku v srdci Prahy

Na podporu napadnutej redaktorky Ivany Svobodovej z Respektu zorganizovali občianske združenia Pražská kaviareň a Srdcom doma stretnutie, ktoré sa nieslo v duchu solidarity a občianskej odvahy. Zúčastnil sa ho aj Fedor Gál, právnik Roman Kvasnica a viaceré verejne známe osobnosti. Kvasnica novinárke symbolicky odovzdal kyticu s odkazom: „Nie je čas sa báť, keď ide o niečo, čo nás presahuje.“

Zástupcovia združení zároveň kritizovali kroky slovenskej vlády, ktorá podľa nich obsadzuje dôležité posty osobami s kontroverznými a nekompetentnými názormi, s ktorými sa Slováci v zahraničí nestotožňujú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova