Po smrti pápeža Františka sa dočasným lídrom katolíckej cirkvi stal írsky kardinál Kevin Farrell. Ako camerlengo (Komorník Svätej Rímskej cirkvi) má v rukách moc spravovať Vatikán počas obdobia sede vacante (obdobie, kedy nie je obsadený cirkevný úrad). Farrell zároveň dozerá na prípravy pápežovho pohrebu a bude mať kľúčovú rolu v prechode k voľbe jeho nástupcu. Kto je muž, ktorý sa počas niekoľkých dní stal najmocnejšou postavou vo Vatikáne?
Oznámenie smrti pápeža
Práve 77-ročný kardinál Kevin Farrell bol tým, kto v pondelok oficiálne oznámil smrť pápeža Františka. Jeho vyjadrenie predniesol s hlbokým smútkom: „Najdrahší bratia a sestry, s hlbokým zármutkom vám musím oznámiť smrť nášho Svätého Otca Františka. Dnes ráno o 7:35 sa rímsky biskup František vrátil k Pánovi. Celý svoj život zasvätil službe Pánovi a jeho cirkvi,“ povedal.
Telo zosnulého pápeža je vystavené v kaplnke Santa Marta, kde sa pri jeho rakve striedajú cirkevní hodnostári, vrátane štátneho sekretára Pietra Parolina. Informuje o tom portál iDnes.
Kto je Kevin Farrell?
Kardinál Farrell sa narodil v roku 1947 v Dubline. Vyštudoval na Univerzite v Salamance a Papežskej Gregoriánskej univerzite v Ríme, kde získal tituly v odboroch filozofie a dejín umenia. Svoju kňazskú službu začal misionársky – cestoval po svete, no viac ako tridsať rokov pôsobil v Spojených štátoch.
V roku 2007 bol vymenovaný za biskupa Dallasu. Túto pozíciu zastával až do roku 2016, keď si ho všimol sám pápež František. Ako spomína Farrell: „Prišla za mnou moja asistentka a povedala: ‚Volá pápež.‘ Mal som chuť jej povedať: ‚Jasné, určite.‘ Nakoniec mi ho naozaj prepojila a on mi povedal, že by bol rád, keby som prišiel do Ríma, lebo Dallas potrebuje oveľa lepšieho biskupa, než som ja,“ zavtipkoval neskôr na tlačovej konferencii.
František ho následne vymenoval za kardinála a zveril mu viacero významných funkcií.
Funkcia camerlenga a moc vo Vatikáne
V roku 2019 získal Farrell funkciu camerlenga, teda kardinála-komorníka. Ide o jednu z najdôležitejších pozícií v cirkevnej hierarchii. Funkciu vykonáva počas tzv. sede vacante – obdobia, keď nie je obsadený úrad pápeža. Počas tohto času má Farrell právomoci viesť správu Vatikánu, dohliadať na každodenné fungovanie Svätej stolice a zabezpečovať prípravy na pohreb pápeža.
Farrell má okrem toho pod palcom aj Vatikánsku komisiu pre dôverné záležitosti a od roku 2023 vedie Najvyšší vatikánsky súd.
Pochybnosti a kontroverzie
Farrellova kariéra sa však nevyhla ani kontroverziám. Médiá ho v minulosti spájali s americkým kardinálom Theodorom McCarrickom, ktorý bol obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletých. Farrell s ním počas pôsobenia vo Washingtone zdieľal byt, čo vyvolalo otázky, či o McCarrickových skutkoch nemohol vedieť. Interné vyšetrovanie však Farrellovi vedomosť o protiprávnom správaní nepreukázalo.
Kritiku si vyslúžil aj za svoj tvrdý postoj k právam LGBTQ+ osôb. Ako prefekt dikastéria pre laikov, rodinu a život vyhlásil: „Táto organizácia vždy motivovala ľudí k boju proti záplave registrovaných partnerstiev, práv homosexuálov a liberálnym postojom k interrupciám či antikoncepcii.“
V roku 2018 zabránil bývalej írskej prezidentke Mary McAleeseovej, známej obhajkyni práv menšín, vystúpiť na vatikánskej konferencii o postavení žien v cirkvi.
Vzťah s pápežom Františkom
Napriek kontroverziám bol Farrell vnímaný ako jeden z najbližších spojencov pápeža Františka. Ten mu zveril viacero kľúčových úloh a spoliehal sa naňho v oblasti reforiem. Teraz, po Františkovej smrti, nesie Farrell zodpovednosť za pokojný priebeh pohrebu a prípravu konkláve.
Kedy bude vymenovaný nový pápež?
Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu (26. apríla) o 10:00. Konkláve, teda zhromaždenie kardinálov s právom voliť novú hlavu katolíckej cirkvi, by sa mohlo začať medzi 5. a 10. májom. Podľa vatikánskych pravidiel sa konkláve začína medzi 15. až 20. dňom po úmrtí pápeža, no môže prebehnúť aj skôr, ak sa všetkých 135 voliacich kardinálov dostaví včas do Vatikánu.
Galéria