Obyvateľov Tanzánie v súčasnosti sužuje nevyliečiteľný vírus podobný ebole. Marburgský vírus už nakazil deväť ľudí, z ktorých osem chorobe podľahlo. Tamojšie úrady očakávajú, že počet prípadov bude naďalej narastať. Z tohto dôvodu miestni zdravotníci varujú pred cestovaním do tejto africkej krajiny, informuje Daily Mail.
„Vírusové ochorenie Marburg (MVD), predtým známe ako Marburgská hemoragická horúčka, je veľmi závažné ochorenie, na ktoré v súčasnosti neexistuje účinný liek ani vakcína. Úmrtnosť na toto ochorenie dosahuje až 88 %, ale pri dobrej a včasnej starostlivosti o pacienta môže byť nižšia,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia.
Zdravotnícki pracovníci však môžu u pacientov len zmierniť príznaky, na ochorenie zatiaľ neexistujú žiadne schválené lieky. Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu až 90 % pacientov po nákaze týmto ochorením zomiera.
Vírus Marburg sa na človeka prenáša priamym kontaktom s krvou, sekrétmi alebo orgánmi infikovanej osoby. K prenosu však môže dôjsť aj kontaktom s materiálmi používanými infikovanou osobou, ako sú posteľná bielizeň alebo oblečenie.
Príznaky ochorenia je ťažké odlíšiť
V závažných prípadoch nastáva smrť najčastejšie medzi ôsmym a deviatym dňom po objavení sa príznakov. Predchádzajú tomu vysoké horúčky, silná hnačka a krvácanie z nosa, ďasien, očí alebo pošvy. Krv sa môže nachádzať aj vo zvratkoch alebo stolici. V počiatočných štádiách ochorenia je veľmi ťažké odlíšiť ho od iných tropických chorôb, ako je ebola alebo malária.
Vírus sa v Tanzánii objavil necelý mesiac po tom, ako bol oficiálne vyhlásený koniec epidémie v susednej Rwande. Počas epidémie sa tam nakazilo celkovo 66 ľudí, z ktorých približne 80 % tvorili zdravotnícki pracovníci. Samotná WHO pred tým varovala a vyzvala zdravotníckych pracovníkov v postihnutých oblastiach, aby sa vyhýbali kontaktu s krvou pacientov alebo dokonca s ich oblečením. Riziko hrozí aj laboratórnym pracovníkom, ktorí spracovávajú vzorky odobraté ľuďom po testovaní na infekciu.