Grónsko by si medzi sebou mohli rozdeliť ruský prezident Vladimír Putin a jeho americký kolega Donald Trump. V reakcii na nedávne výroky zvoleného šéfa Bieleho domu aspoň taký návrh v ruskej štátnej televízii predniesol Andrej Guruljov, poslanec vládnej strany Jednotné Rusko a generálporučík v zálohe.
Dánsko, ktorého autonómnym územím Grónsko je, vo svojej úvahe však vôbec nespomenul. Guruljov tiež navrhol, aby Moskva obsadila nórske súostrovie Špicbergy, píšu novinky.cz. „Ak napríklad Trump deklaruje svoje nároky na Grónsko, prečo sa nepozrieme na Grónsko?“ pýtal sa Guruljov v programe známeho kremeľského propagandistu Vladimira Solovjova. „Potrebujeme Grónsko. To nie je vtip. Veľmi ho potrebujeme,“ uisťoval potom.
„Prečo nemôžeme priniesť pár krabíc napchatých (peniazmi) a uzavrieť túto tému raz a navždy?“ dodal. „V najhoršom prípade môže Trump súhlasiť s rozdelením Grónska na niekoľko častí… Je jasné, že Dánsko už tam nikdy nebude,“ vyhlásil rezolútne ruský vládny poslanec.
Grónsko s 57-tisícmi obyvateľov bolo do roku 1953 dánskou kolóniou, teraz je ale z veľkej časti autonómne, hoci oficiálne stále patrí pod Dánske kráľovstvo. Najväčší ostrov sveta dostáva z Kodane silnú finančnú podporu a dánska vláda tiež rozhoduje o zahraničných a bezpečnostných otázkach Grónska.
Trump o územie javí záujem dlhodobo, keď nedávno oznamoval meno budúceho veľvyslanca USA v Dánsku, napísal, že „na účely národnej bezpečnosti a slobody na celom svete sa Spojené štáty americké domnievajú, že vlastníctvo a kontrola Grónska je absolútnou nutnosťou“. Lídri Dánska aj Grónska to následne silno odmietli.
Guruljov sa vo svojom televíznom vystúpení zameral aj na Špicbergy. Dohoda z roku 1920 potvrdila súostrovie ako nórske územie, pričom signatárskym krajinám vrátane Ruska (Sovietskeho zväzu) priznáva ťažobné práva. Na základe medzinárodnej dohody ide aj o demilitarizované územie. A práve to penzionovanému ruskému generálovi leží v žalúdku.
Journey Through Abandoned and Nearly Deserted Cities of the World
A Thread 🧵
1. Pyramiden is an abandoned Soviet coal mining settlement on the Norwegian archipelago of Svalbard. Founded by Sweden in 1910 and sold to the Soviet Union in 1927, it was closed in 1998. pic.twitter.com/vHkdlazZhW
— Wolf of X (@tradingMaxiSL) June 18, 2024
„Dnes sú pre nás Špicbergy, ktoré sú v blízkosti našej Severnej flotily, nesmierne dôležité,“ povedal v televíznej propagandistickej show. „Myslím, že by sme mali prejsť od spoločného rozvoja k čisto ruským možnostiam. Budú tam veľmi dobré základne, ktoré ovplyvnia celú Arktídu. Ide nám hlavne o to, vybudovať tam normálny obranný systém, postaviť ho tam tak, aby nikomu ani nenapadlo strkať nos do našej Arktídy,“ uzavrel.
Guruljov budí svojimi divokými výrokmi pozornosť opakovane. V minulosti už Kremeľ nabádal na použitie jadrových zbraní, zničenie Veľkej Británie alebo na plné obnovenie stalinských represií.