fbpx

Po vysadení antikoncepcie môžete otehotnieť hneď, čakať nemusíte, povedal gynekológ

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Mnoho žien si už nevie život bez hormonálnej antikoncepcie predstaviť. Pokiaľ však ešte plánujú dieťa, často riešia, ako dlho po vysadení sa môžu začať snažiť počať. „Skúšať to môžu hneď, rozhodne nemusia ženy čakať na „čistenie organizmu“, ako sa často domnievajú,“ uviedol v online rozhovore pre idnes.cz gynekológ Jan Greguš.

 

Jedinú výnimku tvoria podľa slov lekára depotné injekcie. „U ostatných metód antikoncepcie je otehotnenie možné hneď po vysadení,“ vyvrátil jeden z častých mýtov čitateľkám gynekológ. Ten zároveň odpovedal aj na ďalšiu častú otázku, a to ohľadom vhodnosti používania vnútromaternicového telieska u žien, ktoré ešte nerodili.

 

Predtým panoval mýtus, že vnútromaternicové telieska sú vhodné iba pre ženy staršie a tie, ktoré rodili. Dnes sa však robia vnútromaternicové telieska menších rozmerov (a to hormonálne aj nehormonálne), ktoré si môžu nechať zaviesť ženy, ktoré nerodili – aj mladé dievčatá. Teda akonáhle začne dievča sexuálne žiť a neplánuje otehotnieť, už jej môže byť zavedené vnútromaternicové teliesko. A pretože je to výborný a spoľahlivý typ antikoncepcie, môže z neho výrazne profitovať,“ upozornil.

Hormonálna antikoncepcia však podľa gynekológa nemusí slúžiť len ako ochrana pred otehotnením. „Môže tiež pomôcť preklenúť nepriaznivé symptómy spojené s perimenopauzou – nepravidelné a silné krvácanie, návaly tepla a potenie…,“ vysvetlil lekár. A dodal, že aký typ zvoliť, je zložitejšia otázka, záležiaca na mnohých ďalších faktoroch: rodinnej anamnéze, preferencii a podobne. Ale rozhodne má zmysel zamyslieť sa nad dlhodobo pôsobiacou antikoncepciou, teda napríklad hormonálnym vnútromaternicovým telieskom.

 

Nie je pre každú ženu

Užívanie hormonálnej antikoncepcie však nie je vhodné pre každú ženu. „Kontraindikácií nasadenia a užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie je niekoľko. Patrí sem prekonaná alebo aktuálna prebiehajúca trombóza či embólia, niektoré poruchy zrážanlivosti krvi, akútne choroby pečene, migrény s aurou a niekoľko ďalších,“ dodal gynekológ Jan Greguš.

Zvoliť si dnes ženy môžu podľa rôznych typov aplikácií. Najznámejšia je vo forme tabletiek. Používajú sa však aj náplasti, injekcie, vaginálny krúžok alebo vnútromaternicové telieska.

 

Ostatné možnosti antikoncepcie

Keď žena nechce používať hormonálnu antikoncepciu, sú tu ešte ďalšie možnosti. Kondóm je bariérová antikoncepčná metóda, ktorá ako jediná chráni aj pred prenosom pohlavných chorôb. Rizikom kondómov je ich nižšia spoľahlivosť, ktorá ešte klesá pri nesprávnom použití.

 

Sterilizácia patrí medzi nevratné metódy antikoncepcie. Je možné ju urobiť ako u žien, tak u mužov. Hodí sa iba pre tých, ktorí neplánujú otehotnieť alebo si rodičovské túžby už splnili.

Spermicídy patria medzi jednu z najstarších antikoncepčných metód, ale nie sú v súčasnosti až také obľúbené. Na trhu nájdete syntetické spermicídy vo forme spermicídnych krémov či glóbusov (čapíkov), ktoré sľubujú až niekoľkohodinovú ochranu pred počatím.

 

Vo chvíľach, kedy akákoľvek použitá antikoncepčná metóda zlyhá, je možné do 72 hodín od rizikového pohlavného styku použiť pohotovostnú antikoncepciu, ktorá je voľne predajná v lekárňach.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie