Okrem toho pokles teplôt spôsobí, že sa do severných lokalít vráti zima so snežením.
V predošlých dňoch diktovali priebeh počasia na našom území rôzne tlakové níže, ktoré postupovali na Slovensku od juhozápadu z Balkánu. Níže prinášali úhrny zrážok, ktoré k nám priniesli vytúžené desiatky milimetrov dažďa.
Hranica sneženia poklesne
Obdobie suchého a slnečného počasia, kedy sme prekonávali niekoľkoročné rekordy a teploty už začiatkom marca presiahli 20 stupňov, vystriedalo pochmúrna a daždivá obloha.
Ako píše iMeteo, po vyšších teplotách, ktoré panujú popri daždi, nastane v sobotu zmena a očakávame značné ochladenie.
Naďalej nás ovplyvňuje zvlnený studený front spojený s oblasťou nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa tiahne zo západného Stredomoria cez Jadran až nad Ukrajinu a ďalej aj nad čiernomorskú oblasť. To prinesie ďalšie dažďové prehánky, pri ktorých môže napršať do 20 mm zrážok.
Okrem toho pokles teplôt spôsobí, že sa do severných lokalít, najmä na Oravu a Spiš, vráti zima so snežením. Môže napadnúť do 5 cm.
Hranica sneženia počas soboty poklesne k okoliu 500 metrov, postupne sa snehové vločky objavia aj v nižších polohách.
Denné maximá dnes dosiahnu úroveň 3 až 10 stupňov. Popoludní sa ochladí výraznejšie, čo sa odrazí aj na nočných teplotách, preto sa na niektorých miestach severného a stredného Slovenska pripravte na mráz.
Teploty bude ešte znižovať severovýchodný vietor rýchlosťou 5 až 25 km/h, v Košickom kraji ojedinele okolo 35 km/h, pričom v tejto oblasti môžu poryvy vetra v nárazoch dosiahnuť 60 km/h.
Hrozia povodne
Tohtotýždňový dážď tak ukončil dlhé obdobie bez zrážok, ktoré spôsobovali pokles vodných tokov ako aj zásob, dokonca až natoľko, že sa razom zdvihli hladiny niektorých tokov.
Prvý stupeň povodňovej aktivity bol prekročený v Žilinskom kraji, na toku Papradnianka v Jasenici, dodáva iMeteo. Výrazne stúpla aj rieka Kysuca. Po ustátí zrážok na severozápadnej časti Slovenska začali vodné toky opäť klesať. Inú situáciu očakávajú na juhovýchode krajiny.
Najintenzívnejšie zrážkové úhrny hrozia na krajnom východe a najmä na Ukrajine, čo zapríčiní, že zrážky stečú do riek, ktoré spôsobia stúpanie našich vodných tokov.
Na povodňovú vlnu upozorňuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Existuje riziko stúpania hladín riek Latorica, Uh a Bodrog. Môže tiež dôjsť k dosiahnutiu alebo k prekročeniu vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.