fbpx

Taliansko: Počet obetí dažďov a záplav stúpol na 13

Reklama
Taliansko povodeň
WA 20 Ravenna - Talianska premiérka Giorgia Meloniová si prezerá materiálne škody po nièivých záplavách v provincii Ravenna, v regióne Emilia Romagna na severe Talianska v nede¾u 21. mája 2023. Talianski farmári po nedávnych búrkach a rozsiahlych záplavách varujú pred vážnymi dlhodobými škodami v po¾nohospodárstve v regióne Emilia-Romagna. TASR o tom informuje pod¾a pondelkovej správy tlaèovej agentúry DPA. Úroda ovocia v tomto jadranskom regióne by mohla by vážne poznaèená ešte v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch, uviedlo v nede¾u po¾nohospodárske združenie Coldiretti. Emilia-Romagna sa považuje za hlavný ovocinársky región v Taliansku - pestujú sa tam marhule, nektárinky, slivky, jablká, hrušky, kivi a jahody. FOTO TASR-ANSA Italian Prime Minister Giorgia Meloni meets the citizens during the inspection of the areas affected by the flood in the Ravenna area, 21 May 2023. There are 14 people killed by this week's flood in Emilia-Romagna, thousands displaced. ANSA / FILIPPO ATTILI - HO PALAZZO CHIGI. La presidente del Consiglio Giorgia Meloni i cittadini durante il sopralluogo nelle zone colpite dall'alluvione nel Ravennate, 21 maggio 2023. ANSA / FILIPPO ATTILI - UFFICIO STAMPA PALAZZO CHIGI
Zdroj foto: TASR

Na najmenej 13 stúpol v piatok počet obetí intenzívnych dažďov a záplav na severe Talianska. Bilancia obetí sa zvýšila po štvrtkovom nájdení ďalších štyroch tiel v provincii Ravenna.

V najviac postihnutom regióne Emilia-Romagna sú stále viaceré odľahlé obce úplne odrezané od sveta pre zavalené cesty, pričom prerušené je aj telefonické spojenie. Bez elektriny bolo vo štvrtok približne 27.000 ľudí.

Tridsaťšesť hodín trvajúce výdatné zrážky spôsobili vyliatie dvoch desiatok riek a ich prítokov z korýt. Úrady evakuovali viac ako 10.000 obyvateľov, zatiaľ čo v iných lokalitách evakuácie stále pokračujú. Zaplavených bolo viac ako 5000 miestnych fariem.

Pápež František poslal obyvateľom Emilie-Romagny telegram, v ktorom im tlmočil svoj zármutok a uistil ich o svojich modlitbách, uviedol vo štvrtok Vatikán.

Donedávna suchom sužovaný región Emilia-Romagna postihli silné dažde už začiatkom mája a spôsobili škody za približne miliardu eur. Škody na poľnohospodárstve či infraštruktúre, spôsobené tohtotýždňovými dažďami a záplavami, sa už teraz odhadujú na niekoľko miliárd eur.

Vo štvrtok spadlo na severe Taliansko menej zrážok, v piatok sa očakáva len slabý dážď. Úrady však uviedli, že výstraha vysokého stupňa pre rieky zostáva v platnosti.

Taliansko momentálne nie je jediným štátom v oblasti Jadranského mora, ktorý sa musí vyrovnávať s dôsledkami prívalových dažďov, ktoré aktuálne sužujú aj časti Slovinska, Chorvátska a Bosny.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie