fbpx

Počuli ste o búrkovej astme? Záchvaty spôsobuje kombinácia bleskov, dažďa a vetra

Reklama
Búrková astma zabila v Melbourne dvoch ľudí, stovky volali na pohotovosť. Zdroj: Freepik

„Búrková astma“ bola prvýkrát popísaná v 80. rokoch 20. storočia v Anglicku a Austrálii a prípady stále pribúdajú. Hneď po silných búrkach, ktoré v roku 2016 prešli cez Melbourne v Austrálii, viac ako 9 000 ľudí vyhľadalo naliehavú lekársku starostlivosť kvôli astmatickým záchvatom. Zdravotnícke zariadenia boli preťažené a najmenej osem ľudí zomrelo. Píše web Interez.sk.

Vysvetlením, prečo v roku 2016 v jednom okamihu mnohí ľudia pociťovali problémy spojené s astmou bolo, že vplyvom vetra sa rozvírilo veľké množstvo peľu a následným vplyvom vlhkosti začali zrnká peľu praskať na menšie časti, ktoré prenikali hlbšie do pľúc a spôsobovali vážne problémy, uvádza portál IFL Science. Autori štúdie publikovanej v časopise PLOS ONE, však prichádzajú s alternatívnym vysvetlením. A práve blesk je najvážnejší kandidát tohto javu. Pravdepodobne všetky tieto javy zohrali svoju úlohu, no úder blesku v kombinácii s nabitou energiou v ovzduší a vetrom spôsobili prasknutie zrniek, ktoré potom putovali na mesto.

Záchvat po búrke

Búrková astma je záchvat astmy, ktorý sa začína alebo zhoršuje po búrke. Môže sa objaviť u každého, kto má astmu. Búrková astma sa môže vyskytnúť aj pri niektorých peľoch burín a plesniach, najmä počas prvých 20 až 30 minút búrky. Ľudia so sezónnymi alergiami alebo alergiami na plesne, s astmou alebo bez nej, si musia dávať pozor na pobyt vonku a mali by zvážiť pobyt vo vnútri so zatvorenými oknami, ak sa blíži silná búrka.

Najčastejšie však postihuje ľudí so sezónnou alergickou nádchou, ktorú mnohí poznajú ako sennú nádchu alebo alergiu. Sezónne alergie, ktoré ohlasuje nádcha, kýchanie a svrbenie očí, sú často najhoršie na jar, v lete alebo začiatkom jesene.

Búrky môžu astmu zhoršiť

Lottie Jacobsová je dievčatko, ktorej  búrky môžu privolať život ohrozujúce astmatické záchvaty. Lottie diagnostikovali astmu vo veku dvoch rokov. Informuje portál Pluska.sk.

Chvíľu po búrke Lottie zmodrie, začne sípavo dýchať a skončí v nemocnici. Lottie vlastne trpí búrkovou astmou. Búrky sa pohybujú obrovskou rýchlosťou a spôsobujú zmeny v teplote vzduchu, kedy studený vzduch klesá a nastáva výmena teplého vzduchu na úrovni terénu.
To spôsobuje, že alergény (napríklad peľ) sa odlepia od zeme a vznášajú sa vo vzduchu až na takej úrovni, pri ktorej môžu byť vdýchnuté do pľúc. Vlhkosť tiež spôsobí, že peľové zrná sú drobnejšie, čo znamená, že môžu preniknúť do najužších častí dýchacích ciest.

Ktorí astmatici sú v ohrození?

Podľa novej štúdie v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology až 144 z 228 ľudí so sezónnymi alergiami uviedlo, že má záchvaty astmy počas búrok- to je 65 percent.

A mnohé z astmatických záchvatov, ktoré vyvolali búrky, vôbec neboli mierne. Polovica ľudí musela vyhľadať pohotovostnú nemocničnú starostlivosť. Iná štúdia zase poukázala na to, že už tri dni pred búrkou dochádzalo u astmatikov k sťaženému dýchaniu a v tomto období stúpol počet návštev lekára s respiračnými ťažkosťami.

Medzi ľuďmi so sezónnymi alergiami a astmou, pre ktorých je búrkové počasie nebezpečné, patria tí, ktorí majú:

  • nedostatočne kontrolované príznaky astmy
  • nízke skóre v teste rýchleho výdychu (bežný dychový test na astmu)
  • vyššie hladiny určitej protilátky (IgE špecifické pre peľ žita)
  • vyšší počet krviniek eozinofilov, ktoré sa zvyšujú, keď majú ľudia prejavy alergie
  • vyššie hladiny vydychovaného oxidu dusnatého (jedna miera zápalu pľúc u ľudí s astmou).

Nie je však pravidlom, že u každého s týmito rizikovými faktormi sa vyvinie búrková astma. A dokonca aj medzi tými, ktorí majú počas búrok problémy, sa astmatické záchvaty nemusia nevyhnutne vyskytnúť zrovna pri každej búrke. Ak preto trpíš astmou, over si, či užívaš lieky na astmu správne, či máš po ruke zásobu záchranných liekov alebo jednoducho nevychádzaj pred búrkou a po nej von.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie