Máme na mysli tie, ktoré pracujú v našom vnútri. V našej hlave, v našom tele, v našich orgánoch. Je to ich tajný jazyk, ktorým k nám hovoria, preto je dobré im načúvať a rešpektovať ich.
Spíte dobre alebo občas prebdiete celú noc? A je to vždy plus mínus rovnaká hodina, alebo sa to mení? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa budíte, keď ste mali náročný deň, ale vaše telo si nechce oddýchnuť a načerpať energiu spánkom? Čo je to za budík v našom tele, ktorý pomyselne zazvoní niekedy uprostred noci, my otvoríme oči a hľadíme do tmy? Portál idnes.cz prináša, čo môže byť za tým a ktoré rady môžu problém vyriešiť.
Spánok je preč
Čisto hypoteticky si predstavte nasledujúcu situáciu. Je len polovica noci, ale my sa zrazu prebudíme zo spánku s pocitom sviežosti a pohľad na hodiny nám hovorí, že by bolo dobré opäť si pospať, inak sa budeme zajtra cítiť a vyzerať ako pokrčený papier.
Ale my ležíme v posteli a nemôžeme, nemôžeme znova pracovať, hoci rozum radí, že by sme mali. A ďalšiu noc je to všetko rovnaké. Je to náhoda? Ani nie.
Telo volá o pomoc
Podľa tradičnej čínskej medicíny môže byť za takýmito prebudeniami v rovnakom nočnom čase akýsi vnútorný alarm nášho organizmu, signál, ktorý nám telo vysiela a ktorým nás na niečo upozorňuje. Stáva sa to vtedy, keď niektorý z orgánov nie je v poriadku.
Číňania vysledovali, ako ľudské telo funguje počas dňa a noci, a zostavili akúsi tabuľku, podľa ktorej možno na prvý pohľad zistiť, o ktorý orgán ide. Podľa čínskej medicíny existujú v našom tele vnútorné hodiny, vnútorný poriadok, podľa ktorého každý orgán v tele „beží“ na plné obrátky a podáva výkon, alebo sa „vypína“ a odpočíva.
Dve a dve hodiny denne
Podstatou tejto teórie je myšlienka, že odpočinok alebo naopak činnosť orgánov súvisí s tokom našej životnej energie čchi. Za 24 hodín čchi raz pretečie celým ľudským telom po neviditeľných energetických dráhach (tzv. meridiánoch), ktorých je 12. Počas určitého dvojhodinového obdobia prúdi energia meridiánom s mimoriadnou intenzitou (keď je orgán aktívny a beží na plné obrátky) a o 12 hodín neskôr už len veľmi slabo (keď je v pokoji a v útlme).
Aby sme to lepšie pochopili, vezmime si napríklad pečeň. Medzi 1. a 3. hodinou rannou dochádza k ich maximálnemu výkonu, čistia seba i celý organizmus. Ak sa však prúdenie čchi v meridiáne naruší, prúdenie energie sa preruší, čo často spôsobuje problémy s daným orgánom. Nedostatok energie sa prejavuje napríklad migrénami, závratmi, kožnými problémami a poruchami spánku. Ak sa dotyčná osoba opakovane budí medzi jednou a treťou hodinou ráno, existuje reálna možnosť, že jej pečeň zle funguje.
Proti takýmto energetickým blokádam môžu pomôcť napríklad relaxačné cvičenia, tradičné čínske čaje a naše ďalšie rady.
Medzi 21. a 23. hodinou – termoregulácia
Pravdepodobne len zriedkavo máme problémy so vstávaním medzi 21. a 23. hodinou. Ale zaspávanie je iný príbeh! Dobre to poznajú tí, ktorí nemôžu zaspať ani v mäkkej vyhriatej posteli, pretože majú studené ruky a nohy. Môže to byť spôsobené poruchou termoregulácie.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)