Počúvajte svoje hodinky. Presne nám ukazujú, ako funguje naše telo

Spánok. Ilustračné foto/Zdroj: pixabay.com
Reklama

Orgánové hodiny ukazujú v tomto čase na dráhu trojitého ohrievača, ktorý má v čínskej medicíne mimoriadnu úlohu. Predstavuje energiu troch oblastí tela. Horný žiarič slúži orgánom srdca a pľúc, stredný žiarič zahŕňa tráviace orgány a dolný žiarič sa stará o vylučovanie. Trojitý žiarič je regulátorom, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri imunite alebo chronickej únave. Ovplyvňuje nielen konkrétny orgán, ale prakticky všetko. Je zodpovedný za akýsi energetický obehový systém, ktorý ovplyvňuje náš nervový systém, telesnú teplotu a tok životnej sily čchi.

Ak je tento meridián nejakým spôsobom narušený, prsty na rukách a nohách nie sú správne prekrvené, takže sa nemôžeme dostatočne upokojiť a zaspať.

Tip: Trojitý ohrievač možno stimulovať prostredníctvom akupunktúrneho bodu, čím sa tento meridián opäť uvedie do rovnovážneho stavu. Spomínaný bod nájdete na hornej časti predlaktia, vo vzdialenosti asi 6 cm od zápästia, v polovici medzi lakťom a vretennou kosťou. Jemne ho stláčajte postupne na oboch rukách po dobu 5 až 10 minút.

Medzi 23. a 1. hodinou – žlčník, žlčové cesty

Ak krátko po zaspatí opäť otvoríme oči, pravdepodobne sa niečo deje so žlčníkom. Energia Qi teraz prúdi jeho meridiánom plnou rýchlosťou. Orgán ju využíva na regeneráciu a prípravu žlčových štiav pre potreby trávenia na ďalší deň. Spolu s pečeňou tak žlčník pomáha detoxikovať organizmus.

Ak je však jeho funkcia narušená, môžeme mať nepokojnú noc. Napríklad ak sme jedli veľmi neskoro, prejedli sme sa alebo sme si dopriali niečo veľmi mastné. Namiesto toho, aby sa žlčník zotavil, je podráždený, zmenšuje sa a vylučuje žlč. Žalúdok a črevá sú však už v spánkovom režime. Energia žlčového meridiánu nemôže voľne prúdiť a je zablokovaná. V dôsledku toho môžeme mať zlé sny, ktoré nás budia. Niekedy sa objavujú bolesti, žlčníková kolika je v tomto období bežná.

Tip: Mastné jedlá, ako sú vyprážané zemiakové lupienky, smotanové omáčky a pečienky, by sa po 17. hodine už vôbec nemali dostať na stôl. Ale ani zeleninový šalát nie je v neskorších hodinách veľmi vhodný, pretože je ťažko stráviteľný. Lepšia je napríklad ryža a zelenina varená v pare. Ak máte problémy so žlčníkom, umiestnenie ohrievacej fľaše pod pravý hrudný kôš ho uvoľní.

Medzi  1. a 3. hodinou – pečeň

Krátko po žlčníku prichádza čas určený pre pečeň. Ako centrum látkovej výmeny sú aktívne počas celého dňa aj noci, ale medzi 1. a 3. hodinou rannou je čas ich najväčšieho výkonu. Keď totiž spíme a nejeme, pečeň sa nemusí zaoberať filtrovaním cenných látok z krvi, ich premenou a ukladaním. Teraz majú čas rozložiť zvyšky metabolizmu, očistiť seba aj telo. Samozrejme, neskorým jedlom a niekoľkými pohármi vína robíme škrt cez rozpočet detoxikácie pečene.

Namiesto toho, aby si urobili vlastnú vnútornú očistu, musia sa najprv vysporiadať s odbúravaním alkoholu. A potom sú tu ešte ďalšie látky z jedla. Pečeň síce dokáže predĺžiť svoju službu, ale na vlastnú očistu jej nezostáva čas ani energia. Ak budeme takto pokračovať dlhšie, pečeň bude trvalo preťažená a stuhnutá.

Tip: Šalát s čakankou a rukolou na obed povzbudí pečeň vďaka horkosti, ktorú obsahuje. Ak vás ráno po požití alkoholu bolí hlava, môžete obnoviť tok energie pomocou akupresúry. Príslušný akupresúrny bod sa nachádza približne na šírku dlane, kolmo pod bradavkami medzi rebrami. Masírujte tento bod palcami jemným až stredným tlakom približne 3 až 5 minút.

Medzi 3. a 5. hodinou – pľúca

Pľúca sa počas spánku tiež vnútorne čistia. Najmä medzi treťou a piatou hodinou ráno sa čistia od odpadových látok a dodávajú telu extra porciu kyslíka. Ich zvýšená aktivita má však aj vedľajšie účinky; vďaka prílevu energie pôsobia agresívnejšie pri čistení priedušiek od nepriateľov, ako sú roztoče a peľ. To je dôvod, prečo nás dýchacie problémy v podobe kašľa alebo astmy môžu vytrhnúť zo spánku skôr, ako sa nám chce vstávať.

Tip: Ak ste na tieto podnety citlivejší, môžete si zo spálne vytvoriť zónu bez alergénov pomocou špeciálnej posteľnej bielizne. Okrem toho je dôležité večer dôkladne vyvetrať alebo spať pri otvorenom okne, aby vaše pľúca dostali čo najviac kyslíka. Priedušky upokojia aj špeciálne vankúše s koreňom sladkého drievka a zázvorom, umiestnené vedľa postele.

Medzi 5. a 7. hodinou – hrubé črevo

Ak je všetko v poriadku, organizmus je uprataný a ráno by ste sa mali zbaviť nečistôt a odpadu, t. j. vyprázdniť sa.

Tip: Odporúčame zaradiť rôzne detoxikačné nápoje, zelený čaj, pohár vlažnej vody s citrónom a medom alebo štipkou soli, čistú jablkovú šťavu, žiadne náhrady.

Medzi 7. a 9. hodinou – žalúdok

Najlepší čas na to, aby telo prijalo a uložilo živiny – preto nikdy nevynechávajte raňajky. Jedzte dobre, ale najmä kvalitné veci plné vitamínov, ktoré vášmu telu urobia dobre. Ak nedodáte žalúdku a slezine kvalitnú energiu v čase ich energetického vrcholu, hrozí vám priberanie a hromadenie tuku.

Tip: Možno práve to, že neraňajkujete, je príčinou vašej vyššej hmotnosti a neschopnosti schudnúť. Poraďte sa o tom s odborníkom.

Medzi 9. a 11. hodinou – slezina

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie