Podozrenie na mimoriadne nebezpečnú infekciu vystrašilo nielen zdravotníkov, ale aj verejnosť. Američan, ktorý sa vrátil z rizikových oblastí Afriky, bol hospitalizovaný v pražskej nemocnici Bulovka kvôli možnej nákaze ebolou. Minister zdravotníctva Vlastimil Válek však včera večer oznámil dobré správy. Testy nákazu krvácavou horúčkou jednoznačne vylúčili.
Z Afriky rovno do bioboxu
Ako sme už informovali, v piatok (16. mája) večer prijala Fakultná nemocnica Bulovka pacienta z USA, ktorý predtým niekoľko týždňov pobýval v Konžskej demokratickej republike, oblasti známej výskytom smrteľne nebezpečných vírusov, ako sú ebola a marburg. Muž sa následne cez Rwandu vrátil do Spojených štátov a 6. mája priletel do Českej republiky. Po zhoršení zdravotného stavu bol prevezený z nemocnice v Tábore priamo do špeciálne vybaveného bioboxu v Prahe.
Výsledky z Berlína rozhodli: Žiadna ebola, ani iná horúčka
Vzorky odobraté pacientovi boli odoslané do renomovaného Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne. O niekoľko hodín neskôr, v sobotu (17. mája) krátko pred polnocou, minister Válek na sociálnej sieti X oznámil, že všetky testy boli negatívne.
„Kochov inštitút nám pred malou chvíľou odovzdal výsledky testov, ktoré jednoznačne vylúčili ochorenie krvácavou horúčkou,“ napísal Válek v príspevku okolo 23.00 h. „Nákaza vírusom ebola ani inými filovirmi či ďalšími pôvodcami hemoragických horúčav sa nepotvrdila!“ dodal.
26 ľudí v preventívnej karanténe, systém obstál na jednotku
Kvôli rizikovým kontaktom bolo do karantény poslaných 26 osôb. Minister Válek poďakoval zdravotníkom, hygienikom aj záchranným zložkám za ich rýchlu reakciu a pripomenul, že v podobných prípadoch sa postupuje podľa prísne stanovených a opakovane trénovaných protokolov.
Čo sú krvácavé horúčky a prečo sú tak nebezpečné?
Medzi tzv. hemoragické horúčky patrí viac ako desať druhov infekčných ochorení vrátane eboly, marburgu, žltej zimnice či horúčky dengue. Ebola sa nešíri vzduchom, ale prostredníctvom kontaktu s telesnými tekutinami alebo kontaminovanými predmetmi. Úmrtnosť pri niektorých typoch dosahuje až 90 %. Marburg, blízky príbuzný eboly, má mortalitu okolo 88 % a stále neexistuje účinná liečba ani očkovanie.