Tento rok porota vyberala zo 61 062 prihlášok od 3 851 fotografov zo 130 krajín.
Bol vyhlásený víťaz 67. ročníka prestížnej súťaže World Press Photo. Porota udelila cenu Muhammadovi Salimovi, ktorého fotografia zobrazuje Palestínčanku objímajúcu telo svojej netere.
Fotografia vznikla v meste Chán Júnis, kde sa počas izraelskej operácie na severe krajiny uchýlilo mnoho Palestínčanov. Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva tvoria palestínske ženy a deti viac ako dve tretiny doterajších obetí v Gaze (do konca roka 2023).
Podľa poroty bol film „starostlivo a s úctou komponovaný a ponúka metaforický aj doslovný pohľad na nepredstaviteľné straty“.
Počas slávnostného ceremoniálu v Amsterdame organizátori pripomenuli nebezpečenstvá, ktorým čelia fotoreportéri pri pokrývaní vojnových konfliktov. Od začiatku vojny v pásme Gazy v októbri zahynulo 99 novinárov a pracovníkov médií, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ceremóniu.
Pripomeňme, že súčasnú eskaláciu v pásme Gazy vyvolalo krviprelievanie zo začiatku októbra, keď palestínski teroristi z Hamasu povraždili na juhu Izraela 1 200 ľudí a ďalšie stovky odvliekli do zajatia.
39-ročný Saleem žije v pásme Gazy a pre agentúru Reuters pracuje od roku 2003. Za svoju prácu už získal čiastočné ocenenie World Press Photo v roku 2010.
„Mal som pocit, že táto fotografia zachytáva širší zmysel toho, čo sa v pásme Gazy deje. Ľudia zmätene pobehovali z jedného miesta na druhé, báli sa o osud svojich blízkych a táto žena ma zaujala, keď držala telo malého dievčatka a odmietala ho pustiť,“ opísal teraz ocenenú fotografiu po jej prvom uverejnení v novembri.
Saleem dnes nebol jediným oceneným. V kategórii fotografických sérií zvíťazil príbeh Lee-Ann Olwageovej o demencii:
O 91-ročného Paula Rakotozandrinyho, ktorý trpí demenciou, sa už roky stará jeho dcéra Fara.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)