Nový rok je už tradične spojený s celým radom predsavzatí a nových začiatkov. Podľa odborníčky na minimalizmus Shiry Gillovej je to ale aj ideálna príležitosť pre veľkú revíziu doterajšieho života a odstránenie všetkého haraburdu. To sa pritom nemusí týkať len konkrétnych vecí či oblečenia, ale aj vzťahov a myslenia.
„Minimalizmus znamená hovoriť nie zlým veciam a vytvárať si priestor a slobodný pohľad na všetko, čo je správne,“ hovorí na úvod Shira Gillová . Zefektívnenie a zjednodušenie vecí potom človeku umožní premyslene urobiť výber všetkých záväzkov a cieľov, ktoré bude chcieť dodržať, a ujasniť si tak, čo je v živote skutočne dôležité.
Čo je dobré zo svojho života vyškrtnúť?
1. Stretávanie, ktoré si neužívate
Tráviť drahocenný čas tam, kde vám nie je dobre, a s ľuďmi, ktorých nemusíte, je niečo, čo by ste vo svojom živote mali zmeniť. Samozrejme pokiaľ sa jedná o rodinných príslušníkov, ťažko sa od nich úplne odstrihnete, ale je dobré stretávanie sa s nimi minimalizovať. U ostatných je dobré sa naučiť odmietať už pozvanie.
2. Porovnávanie sa s ostatnými
Napriek tomu, že je ľudskou prirodzenosťou porovnávať svoje vnútro s vonkajškom niekoho iného, je dobré naučiť sa od toho oslobodiť. A to najmä z pohľadu sociálnych sietí, kde majú ľudia tendenciu všetko prikrášľovať a ukazovať len veci, ktoré často s realitou nemajú veľa spoločného.
Je nutné si uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a nie všetko je tak rozprávkové, ako sa na prvý pohľad zdá. Vytvorte si vlastnú metriku úspechu, na to, čo vás robí šťastnými a čo vás napĺňa, bez ohľadu na to, ako to ukazujú druhí.
3. Myslenie „všetko, alebo nič“
Na začiatku nového roka si ľudia často dávajú obrovské ciele, pri ktorých je navyše dopredu jasné, že ich nedosiahnu, a teda, že zlyhajú. Všetky tieto nerealistické očakávania sú cestou do pekla.
Oveľa lepšie je si nastaviť úplne jednoduché, múdre ciele, ktoré síce povedú k malým zmenám, ale vo finále môžu stáť za skutočne veľkými úspechmi. To znamená, že si nedáte za cieľ ubehnúť maratón, ale napríklad len pätnásťminútovú prechádzku alebo že si každý deň nájdete aspoň desať minút na pretiahnutie či relaxáciu a pod. Každý malý krôčik môže viesť z dlhodobého hľadiska k veľkému úspechu.
4. Zbytočné nákupy
Naučte sa neutrácať za nezmysly. Aj keď máte prebytočné peniaze, premýšľajte nad tým, čo kupujete. Pokiaľ si dopredu nastavíte jasné kritériá, ľahšie odoláte impulzívnemu nakupovaniu. Je oveľa lepšie kúpiť si jednu kvalitnú vec ako desiatky lacných. Jednak vyzerá lepšie, jednak vydrží oveľa dlhšie.
Ďalším kritériom môže byť podpora miestnych obchodníkov, ktorí síce občas majú tovar drahší ako supermarkety, ale sú súčasťou komunity a dotvárajú charakter vášho mesta.
5. Stravovanie sa podľa pravidiel
Diétne výstrelky sa neustále menia. Prispôsobovať sa im tak nemusí byť vôbec ľahké, a navyše to môže byť veľmi obmedzujúce. Oveľa lepšie je jesť to, čo máte radi, čo vám chutí, dodáva energiu, ale v menšom množstve.