POHYB zohráva významnú úlohu aj pri RAKOVINE. Môže priaznivo ovplyvniť priebeh chemoterapie a posilniť duševné zdravie

rakovina pohyb bicykel
Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/Fly View Productions, ISTOCK/eyecrave, productions, koláž iStream
Reklama

Fyzická aktivita je dôležitá pre zdravie, a to aj pri vážnych ochoreniach, ako je rakovina. Hoci pohyb nemusí byť prioritou počas liečby, môže výrazne prispieť k jej priebehu.

Pohyb môže byť prínosný pre pacientov s rakovinou, napríklad pri zmierňovaní vedľajších účinkov chemoterapie a podpore duševnej pohody. Onkologickým pacientom sa obzvlášť odporúča jazda na bicykli, píše portál idnes.cz. No kto má chuť cvičiť, keď sa necíti dobre?

„Je to úplne pochopiteľné. Napriek tomu sa snažíme s pacientmi na túto tému aspoň komunikovať a vysvetliť im, čo majú robiť, keď sa budú cítiť lepšie,“ hovorí Oľga Nováková, asistentka centra, ktoré pomáha onkologickým pacientom.

Teraz už nie sú sami. Nezisková organizácia Moje pľúca spustila kampaň Šlápni do toho, ktorej cieľom je motivovať nielen verejnosť, ale aj samotných onkologických pacientov k pravidelnému pohybu, najmä k bicyklovaniu.

Pre pacientov je vhodný najmä bicykel

Prečo práve naň? Pretože tento typ aktivity prispieva k udržaniu a zlepšeniu celkovej kondície, a to pri minimálnej záťaži. Ide o aeróbnu aktivitu, ktorá zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc a zároveň posilňuje funkcie kardiovaskulárneho systému. Je účinnou prevenciou obezity a prispieva k psychickej pohode.

To však nie je všetko. Cyklistika umožňuje plynulé a kontrolované pohyby, ktoré sú šetrné k telu a minimalizujú riziko preťaženia kĺbov a zranenia. Vďaka tomu je bicykel ideálnym rehabilitačným nástrojom, ktorý umožňuje rýchlejšiu regeneráciu a posilnenie organizmu. Samozrejme, táto kampaň je zameraná najmä na pacientov s rakovinou pľúc. Pohyb je však dôležitý pre všetkých pacientov s rakovinou.

Nie je to ľahké, ale stojí to za to

„Ak budete len sedieť a nebudete sa premáhať, vaše svaly povolia a telo si zvykne. Potom bude všetko ťažšie,“ hovorí Oľga Nováková a dodáva, že najlepšie je vyskúšať si ľahké cvičenie doma, aby ste mohli prestať vždy, keď sa budete cítiť horšie. Potom odporúča aj chôdzu, ľahký beh alebo ľahký silový tréning.

„Netvrdím, že je to pre chorých ľahké. Ale je dôležité, aby to skúsili,“ hovorí. Pretože vďaka tomu budú orgány v tele a mozog lepšie fungovať.

„Posilní to aj krvný obeh, ako aj srdce a pľúca,“ odporúča aj Centrum pre liečbu rakoviny MD Anderson vo svojej príručke pre pacientov Americkej onkologickej spoločnosti. Tá ju vydala ako prvá a odborníci sú z nej nadšení.

„Pacienti sa nás často pýtali, koľko majú cvičiť, ak vôbec, a čo si majú vybrať. A my sme im nemali čo ponúknuť. Teraz už áno,“ hovorí lekárka Ronda Wendlerová.

Každá osvetová kampaň je v tejto oblasti naozaj užitočná. Krok do nej je prvou z nich. A hoci v priebehu choroby bude chorý určite tisíckrát nadávať na bicykel a všetky podobné veci, je dobré, že sa o takýchto veciach začína hovoriť nahlas. Podľa všetkého pohyb môže onkologickým pacientom naozaj pomôcť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie