fbpx

Pôjde o najväčší farmársky protest v histórii Slovenska. Traktormi plánujú blokovať dopravu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Farmári hovoria o najväčších protestoch v histórii Slovenska. Vo štvrtok 22. februára plánujú s približne 2-tisíc traktormi zablokovať cesty. Sústredia sa najmä na dopravu vo väčších mestách. Informoval o tom ako prvý Denník N.

Protest bude vo všetkých mestách, kde má regionálne kancelárie Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Ide teda o 35 miest, zamerať sa chcú však aj na hraničné priechody, uviedli tvnoviny.sk.

Protestami chcú upozorniť na obrovské množstvo byrokracie, ktoré Európska komisia kladie na poľnohospodárov a potravinárov. Prekážajú im aj podľa nich na nereálne postavené zelené ciele a nedostatočnú ochranu európskych trhov pred dovozmi ukrajinských komodít.

Centrá miest sa chystajú zablokovať úplne, urobia tak ale až po 9.00 hodine. Nechcú ohroziť výučbu detí. Spresnil to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho pre Denník N.

„Desiatky až stovky kusov techniky pôjdu za sebou tak 20-kilometrovou rýchlosťou. Dotkne sa to naozaj celého Slovenska a všade na cestách bude vidieť kolóny. Na cestách budeme mať asi dvetisíc traktorov,“ uviedol Macho. Akcia bude trvať niekoľko hodín.

Chcú zachovať slušnosť

„Nejaké zapaľovanie pneumatík či rozbíjanie výkladov u nás nenastane. Nevylučujem však, že nejaká vlečka hnoja či močovky môže niekde skončiť aj u nás na Slovensku,“ uviedol Macho pre portál.

„My chceme chovať zvieratá, pestovať plodiny a vyrábať potraviny, nie sedieť za počítačom a lúštiť niekedy až nezmyselné požiadavky Európskej komisie, ktoré sa neustále menia a brzdia rozvoj vidieka. Sme za vypočutie našich požiadaviek a reálnu diskusiu,“ uviedol výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Podľa ich slov protest nie je politicky motivovaný. „Chceme vyzvať aj politikov, aby tieto protesty nezneužívali na politický boj,“ zdôraznil Macho. Úplne zablokovať sa chystajú všetky priechody s Ukrajinou.

Vopred sa však ospravedlňujú za problémy na cestách. Inú možnosť však podľa ich tvrdení nemajú.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie