Pokochajte sa najdokonalejšími TVARMI PRÍRODY. Vedci zisťujú, ako ich preniesť do ľudského sveta

Foto: unsplash.com
Reklama

Skupina matematikov z Univerzity v Oxforde a Budapeštianskej univerzity technológie a ekonómie rozlúštila záhadu geometrických tvarov v prírode. Zamerali sa na to, ako príroda využíva geometriu, od fascinujúcich včelích plástov po symetriu pavúčích sietí.

Zistili, že príroda používa geometriu úplne inak než ľudia pri tvorbe každodenných objektov, ako sú stoličky či domy, ktoré majú presné línie a ostré rohy, potvrdili v štúdii.

Ľudská geometria vs. príroda

V klasickej geometrii sa zvyčajne používajú tvary ako trojuholníky, štvorce a hexagóny, ktoré majú ostré rohy a ploché povrchy. Napríklad stolička, dom alebo excelovská tabuľka majú pravé línie a uhly aké bežné riešenia umelo vytvorených  objektoch.

V prírode však mnohé tvary, ktoré vyplňujú priestor, nemajú ostré rohy, majú zakrivené okraje a nepravidelné povrchy.

To vedie k otázke: ako môžeme spojiť klasické geometrické tvary s mäkšími, organickými štruktúrami, ktoré vidíme v prírode?

Foto: unsplash.com

Mäkké bunky: Nový objav

Matematici prišli s riešením. Zaviedli nový typ geometrických tvarov nazvaný „mäkké bunky“, ktoré sú schopné vyplniť priestor bez medzier a s čo najmenej ostrými rohmi.

Ideálnym príkladom tohto vypĺňania je, napríklad, tvar cibule.

Tieto tvary sú hladšie a prirodzene zakrivené, čo umožňuje prírode vytvárať dokonale usporiadané vzory bez ostrých rohov.

Foto: unsplash.com

Ulita nautila a geometria

Štúdia sa zamerala na prírodný objekt, ktorý je príkladom tejto geometrie: ulitu nautila. Keď sa pozrieme na jej komory v dvoch rozmeroch, majú len dva rohy a zakrivené okraje, čo umožňuje ich spojenie do dokonale usporiadaných mozaík.

V troch rozmeroch tieto komory nadobúdajú ešte sofistikovanejší dizajn – majú zakrivené tvary bez ostrých rohov alebo okrajov, ktoré vyplňujú celý priestor.

Zdroj: University of Oxford

Hladšie verzie tvarov

Autori štúdie ukázali, že nekonečné množstvo geometrických tvarov v prírode možno transformovať na hladšie verzie, ktoré majú menej ostrých rohov a viac prirodzených zakrivení. Tieto „ideálne hladké tvary“ sú bežné v prírode, od buniek až po ulity.

Tento objav nám ukazuje, ako príroda vytvára harmonické a efektívne tvary, ktoré sú nielen krásne, ale aj funkčné.

Foto: unsplash.com
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia