Nabíjacie stanice Tesla pomohli polícii zmapovať cestu Matthewa Livelsbergera, ktorý pred hotelom Donalda Trumpa v Las Vegas vyhodil do vzduchu kybernetické auto. Vozidlo tiež pomohlo obmedziť výbuch, uviedli úrady. Vo vraku auta sa našli doklady páchateľa, ktorý sa po výbuchu auta zastrelil. Jeho otec uviedol, že mal namierené do Colorada navštíviť rodinu.
37-ročný Matthew Alan Livelsberger z Colorado Springs v štáte Colorado si podľa BBC prenajal vozidlo vzdialené viac ako 800 kilometrov a do nevadského hotela, ktorý vlastní spoločnosť Trump Organization Donalda Trumpa a amerického podnikateľa Phila Ruffina, prišiel ráno, dve hodiny pred výbuchom.
Úrady okresu Clark potvrdili, že príčinou Livelsbergerovej smrti bola samovražda strelným zranením. Ako sme už informovali, vozidlo bolo naplnené kanistrami s palivom a mínami na ohňostroj. Pri výbuchu sa ľahšie zranilo podľa úradov sedem ľudí.
Podľa lasvegaských úradov pomohol výbuch zadržať výber vozidla, ktoré sa namiesto smerom von šírilo vertikálne. Sklenené dvere hotela zostali pri výbuchu nepoškodené. Vyšetrovanie zatiaľ neurčilo motív incidentu.
Zdroj: X/@RpsAgainstTrump
Našli telo vo vozidle
„Kľudne by som to nazval samovraždou a bombovým útokom, ku ktorému došlo hneď potom,“ povedal šerif Las Vegas Kevin McMahill na štvrtkovej tlačovej konferencii. Uviedol tiež, že policajti našli v zhorenom vozidle vojenský preukaz, pas, dve poloautomatické pištole, zábavnú pyrotechniku, iPhone a smart hodinky, ako aj niekoľko kreditných kariet na Livelsbergerovo meno.
Policajti našli telo vo vozidle spálené a so strelným poranením hlavy, ktoré si spôsobil sám, pokračoval šerif. Dve tetovania, ktoré vyšetrovatelia našli na pozostatkoch, pomohli vypátrať totožnosť vodiča. Zhodovali sa s tými, ktoré mal Livelsberger.
Vojak si 28. decembra prenajal Cybertruck v Denveri v štáte Colorado. Livelsberg bol jedinou osobou, ktorú videl šoférovať vozidlo. Séria fotografií z jazdy z Denveru do Las Vegas pomohla polícii zmapovať jeho trasu a nabíjacia technológia Tesla pomohla určiť, kde sa na trase zastavil.
Súvislosť s útokom v New Orleans vylúčili
Druhý incident, ktorý sa odohral na Nový rok, nemá podľa McMahilla definitívnu súvislosť s incidentom v Las Vegas. Podľa šerifa však skutočne existuje niekoľko paralel medzi podozrivým z incidentu v Las Vegas a podozrivým z útoku pickupom v New Orleans, pri ktorom zahynulo 14 ľudí.
Napríklad obaja páchatelia slúžili vo Fort Bragg v Severnej Karolíne, ale neexistujú záznamy o tom, že by tam boli v rovnakom čase alebo slúžili v rovnakej jednotke. V roku 2009 mali aj rovnaké miesto služby v Afganistane, ale opäť neexistujú dôkazy o tom, že by boli v rovnakom regióne alebo v rovnakej jednotke. Oba incidenty sa týkali aj spoločnosti na prenájom vozidiel Turo, ktorú obaja využívali.
„Neveríme, že tento subjekt alebo niekto s ním spojený tu v Las Vegas predstavuje nejakú ďalšiu hrozbu,“ povedal McMahill.
Livelsberger mal desaťročia skúseností s americkou armádou a slúžil aj v Národnej garde. Bol vyznamenaným seržantom spravodajských špeciálnych jednotiek.
V čase incidentu slúžil v Nemecku a bol na schválenej dovolenke v Spojených štátoch. Jeho otec pre CBS uviedol, že jeho syn pricestoval do Colorada, aby navštívil svoju manželku a osemmesačnú dcéru. Dodal, že naposledy s ním hovoril na Vianoce a vtedy povedal, že všetko vyzerá normálne.