Poľskí poslanci rokujú o kontroverznom zákone. Vláda odmieta prijímať ďalších migrantov

Donald Tusk sa sporí s Európskou komisiou o presídľovanie migrantov z iných krajín. Zdroj: TASR/DPA, AP
Reklama

Premiér Donald Tusk odmietol zavedenie paktu o migrácii v Poľsku. Sejm, čiže dolná komora parlamentu, navyše začala v utorok prejednávať legislatívny návrh o pozastavení práva migrantov žiadať o azyl u našich severných susedov, ktorý je kritizovaný ľudsko-právnymi organizáciami. Európska komisia reagovala, že právne predpisy Európskej únie sú záväzné pre všetky členské štáty.

„Musíme zamedziť situáciám, keď ktokoľvek, kto prekročí hranicu, ihneď žiada o azyl,“ vyhlásil minulý týždeň podpredseda vlády a minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Povedal to v súvislosti s legislatívnym návrhom, o ktorom začal v utorok (4. 2.) rokovať poľský Sejm.

V čom je problém

Regulácia stanovuje, že obmedzenie práva na azyl môže byť uplatnené rozhodnutím vlády. Chcú tak predísť „destabilizácii domácej situácie“. Obmedzenie má byť dočasné, maximálne na 60 dní, no predĺžené môže byť práve Sejmom o ďalších 60 dní. Takýto postup sa nemá týkať osamotených neplnoletých osôb, tehotných žien či vážne chorých. Vzťahovať sa nemá ani na ľudí, pri ktorých pohraničná stráž jednoznačne identifikuje ohrozenie v krajine, z ktorej práve prišli. To znamená, že všetkých ostatných by mohli na hranici otočiť a poslať naspäť domov.

Tento návrh však vyvolal veľkú vlnu kritiky. Návrh kritizovali aj zástupcovia Amnesty International či nadácie Dávame deťom silu. „Akokoľvek sú potrebné určité mechanizmy ochrany hraníc, kategoricky zdôrazňujeme, že žiadne porušovanie práv detí nie je opodstatnené, bez ohľadu na to, či sú v maternici, v náručí svojich rodičov alebo bez opatrovníka,“ povedala Agnieszka Kwasniewská-Sadkowská z nadácie.

Hovorca UNHCR v Poľsku Rafal Kostrzynski zase prečítal v Sejme list, v ktorom pripomenul, že krajina na základe princípu zákazu vyhostenia nemôže vrátiť žiadateľov o azyl do krajiny ich pôvodu, ani na iné miesto, kde by boli ohrození alebo vystavení prenasledovaniu.

Vláda sa odvoláva na tlak z Bieloruska a Ukrajiny

Poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak uviedol, že Varšava nebude prijímať migrantov a odmieta presídľovanie či migračný pakt EÚ. „Nebude žiadne presídľovanie. Povedali sme to veľmi jasne,“ povedal minister v utorok. Jeho slová neskôr potvrdil aj premiér Donald Tusk. „Poľský štát a vláda nepremrhajú úsilie policajtov, vojakov a pohraničníkov, ktorí riskujú svoje životy, aby obmedzili hrozbu nelegálneho prisťahovalectva na minimum,“ povedal s tým, že ide o konečné rozhodnutie.

Narážal pritom na situáciu na poľsko-bieloruskej hranici, keď režim Alexandra Lukašenka zneužíva migráciu ako zbraň na destabilizáciu situácie v Poľsku.

Predstavitelia vládnej Občianskej koalície zároveň Európskej komisii neustále pripomínajú, že Poľsko prichýlilo milióny utečencov z Ukrajiny. „Ak by sme Európskej únii vyúčtovali všetkých Ukrajincov, ktorých sme prijali a povedali, že Únia by to mala zaplatiť, musela by nám previesť miliardy (zlotých) na náš účet,“ povedal Varšavský primátor a prezidentský kandidát vládnej strany Rafal Trzaskowski.

Hrozba platenia za neprijatie migrantov

V januári totiž eurokomisár pre migráciu Magnusa Brunnera vyhlásil, že Varšava bude musieť prijať presídlených migrantov, alebo za každého zaplatiť 20-tisíc eur. Európska komisia pritom stále posudzuje, či je Poľsko v skupine krajín, ktoré sú pod migračným tlakom. Podľa migračného paktu by mu to totiž umožnilo, aby bolo vyňaté z mechanizmu povinnej solidarity, ktorý nariaďuje presídľovanie migrantov alebo pokutu za ich neprijatie.

Hovorca Európskej komisie Markus Lammert v reakcii na dianie v Poľsku uviedol, že právne predpisy EÚ sú záväzné pre všetky členské štáty, vrátane nového paktu o migrácii. A zopakoval len, že mechanizmus poskytuje flexibilitu práve krajinám pod migračným tlakom. Či je takou aj náš severný sused, EK zatiaľ nepovedala.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia