„Jednou z priorít súčasného vedenia ministerstva hospodárstva je práve príprava adresnej pomoci, a preto v spolupráci s ostatnými rezortami intenzívne pracuje na nastavení adresnosti tak, aby – v prípade, ak bude potrebná – bola už v roku 2025 nastavená efektívne, najmä ohrozeným skupinám a neplytvalo sa tak verejnými financiami zo štátneho rozpočtu,“ uviedol rezort.
Takéto opatrenia neboli na Slovensku do volieb v roku 2023 pripravené. Ich neskorý termín a krátky čas od nástupu novej vlády podľa MH neumožnil nastaviť adresnosť pomoci na rok 2024.
Na čo sa pripraviť?
Analytici Inštitútu finančnej politiky vo svojej najnovšej prognóze odhadli, ako by mohol vyzerať návrat k trhovým cenám energetických komodít v roku 2025.
„Od jesene minulého roka pozorujeme pomerne silný pokles cien futurít elektriny a plynu, ktoré oproti októbru 2023 postupne klesli o zhruba tretinu. Predpoklad ukončenia dotácií na ceny energií tak môže viesť k miernejšiemu nárastu cien plynu a tepla. Ceny elektriny budú v budúcom roku stále podliehať memorandu so Slovenskými elektrárňami,“ uvádza IFP vo svojej prognóze.
Podľa technickej prognózy analytikov ministerstva financií, ktorá je zostavená na základe aktuálneho vývoja cien energetických komodít, sa Slováci výraznejšiemu zdražovaniu energií v roku 2025 nevyhnú. V prípade plynu by to mohlo znamenať v budúcom roku nárast cien o 20 percent, v prípade tepla o 14 percent. Elektrina by mohla zdražiť len o 7 percent aj vplyvom memoranda so Slovenskými elektrárňami. V konečnom dôsledku by tak rast cien energií bol podobný, ako sme zažili v rokoch 2022 či 2023.
Pozitívnejšou správou je, že v ďalších rokoch by už Slováci žiadne výraznejšie cenové energetické šoky zažívať nemuseli. Samozrejme, Inštitút finančnej politiky upozorňuje aj na celkovú globálnu situáciu, ktorá môže priniesť ďalšie cenové šoky.
Avšak na základe dnešných dát možno očakávať, že ceny energetických komodít by mali ďalej klesať. To by pri prechode na trhové ceny v roku 2025 znamenalo v ďalších rokoch naopak zväčša ich znižovanie.