Horčík, ktorý toho pre človeka robí mnoho. Zlepšuje spánok, zvyšuje výkonnosť a znižuje aj riziko niektorých ochorení. Viete ale, po ktorom siahnuť?
Športovcom uľaví od kŕčov a svalovej únavy, iní ho používajú na upokojenie, niektorí sa vďaka nemu lepšie sústredia a ďalší majú zase pocit, že bez neho nezaspia. Pomáha aj pri fungovaní nervového, metabolického a kardiovaskulárneho systému. Preto je horčík pre ľudský organizmus nevyhnutný, píše portál idnes.cz.
Jeho optimálna hladina by sa mala u zdravého dospelého jedinca pohybovať v rozmedzí 0,75 – 0,95 miligramov na liter (mmol/l). Ľudia sa však k týmto hodnotám často ani nepribližujú, a to aj napriek tomu, že im potom hrozí množstvo zdravotných komplikácií, ako sú kŕče, migrény, únava alebo aj problémy spojené s krvným tlakom.
Nie je horčík ako horčík
Horčík rôznu biologickú dostupnosť a účinnosť. Zamerajme sa teda aspoň na tri najbežnejšie druhy horčíka.
Tým prvým je takzvaný glycinát alebo aj Magnesium bisglycinát. Ten sa ľahko vstrebáva, je jemný na žalúdok a upokojuje telo aj myseľ. „Hodí sa teda pre podporu kvalitného spánku a zníženie stresu,“ radí molekulárna biologička a genetička Barbora Procházková.
Z toho ale vyplýva aj to, že vziať si ho ráno by nebola výhra. Siahnite po ňom naopak v neskorších popoludňajších alebo večerných hodinách. Funguje aj tesne po športovom výkone, pretože upokojí svaly.
Druhým typom je Magnesium malát – ten ale pôsobí úplne odlišne. „Dodáva telu energiu a znižuje nežiaducu únavu,“ dokazuje Barbora Procházková.
Preto by ste ho mali doplniť hneď ráno alebo krátko pred cvičením či nejakým fyzickým výkonom, najneskôr ale na poludnie. Pre svoje energizujúce účinky je vhodný aj napríklad pre jedincov trpiacich chronickou únavou. Rovnako ako predchádzajúci druh sa aj on ľahko vstrebáva a organizmus nezaťažuje.
Do tretice tu máme ešte veľmi dôležitý horčík threonát. „Ten preniká do mozgu, kde zosilňuje pozornosť a kognitívne funkcie človeka,“ uvádza expertka.
Odborníčka spomína aj fakt, že niektoré prípravky môžu obsahovať viac ako len jeden druh, navyše bývajú častokrát doplnené o ďalšie vitamíny a minerály, ktoré násobia jeho účinnosť. „Nie je teda pravidlom, že jednotlivé formy magnézia ide užívať iba oddelene,“ dodáva. Na to už sa ale musíte vypýtať v lekárni.
Pozor na správne používanie
Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh, nikdy horčík neberte na lačný žalúdok. Nielenže by sa potom dlhšie a horšie vstrebával, ale mohli by vás postihnúť aj nepríjemné zažívacie problémy. A rozhodne to s ním ani nepreháňajte. Pokiaľ ho totiž máte v tele naopak veľa, nie je to tiež žiadna paráda. Niektoré jeho formy totiž organizmus dráždia, a tak hrozí nevoľnosť aj hnačka.