fbpx

Porošenko sa chce po vojne znovu uchádzať o prezidentské kreslo. Za súčasného vojnového stavu ich nie je možné na Ukrajine usporiadať

Reklama
Petro Porošenko. Zdroj: European Commission Audiovisual service

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko by sa chcel opätovne uchádzať o funkciu hlavy štátu, keď to bude možné – po skončení vojny s Ruskom. Uvádza denník Kyiv Independent.

Za súčasného vojnového stavu nie je možné na Ukrajine usporiadať prezidentské voľby. Porošenko povedal, že predtým, ako sa budú voľby konať, Ukrajina musí vo vojne zvíťaziť nad Ruskom.

„Táto vojna presahuje hranice Ukrajiny. Ide o svetový poriadok, slobodu, demokraciu. Sme tu, aby sme bojovali a zachraňovali svet,“ uviedol v rozhovore.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v decembri 2023 povedal, že je ochotný pokračovať vo voľbách podľa plánu, ale verí, že väčšina Ukrajincov si myslí, že takéto hlasovanie by bolo v čase vojny „nebezpečné a nezmyselné“.

Prieskum

Podľa prieskumu, ktorý 20. februára zverejnil Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie (KIIS), takmer 70 % Ukrajincov si myslí, že Zelenskyj by mal zostať vo funkcii počas trvania stanného práva. Porošenko pôsobil jedno funkčné obdobie ako ukrajinský prezident od roku 2014 do roku 2019. Zelenskyj uštedril Porošenkovi rozhodujúcu porážku vo voľbách v roku 2019, keď v druhom kole získal 73,22 % hlasov proti 24,45 % svojho súpera.

V roku 2019 prehral vo voľbách so súčasným prezidentom Volodymyrom Zelenským

Podľa ústavy by sa mali najbližšie prezidentské voľby konať v nedeľu 7. apríla, z dôvodu prebiehajúcej vojny ich však odložili. S usporiadaním volieb za vojnového stavu nesúhlasia ani Ukrajinci, uviedla TASS.

Zelenského funkčné obdobie sa oficiálne skončí 20. mája, ale podľa ustanovenia zakotveného v ústave môže zostať vo funkcii, kým sa jej neujme jeho nástupca.

Rusko sa podľa DPA zrejme pokúša využiť túto situáciu na Ukrajine pre vlastné propagandistické účely. Predseda ruskej strany Spravodlivé Rusko Sergej Mironov povedal, že zo Zelenského sa po 20. máji stane diktátor, zatiaľ čo šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dodal, že Moskva sa s ukrajinským prezidentom nebude po tomto dátume zhovárať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie