fbpx

Poslanci začali štvrtkové rokovanie diskusiou o ústavnom práve na hotovosť

Reklama
Na snímke poslanecká sála poèas 88. rokovania Národnej rady SR 14. marca 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** poslanci celkový poh¾ad
Zdroj foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali 15. deň aktuálnej schôdze diskusiou o návrhu na zakotvenie práva na používanie hotovosti do ústavy. Štvrtok má byť posledným rokovacím dňom 90. schôdze parlamentu.

Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti má byť súčasťou Ústavy SR, navrhuje skupina poslancov hnutia Sme rodina. Tomuto právu bude zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva.

Občan má podľa predkladateľov právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarovali, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva. „I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie,“ vysvetlili v dôvodovej správe.

Hlasovať o všetkých prerokovaných návrhoch majú poslanci vo štvrtok o 17.00 h, čím sa má skončiť 90. schôdza NR SR, ktorá trvá už štvrtý týždeň. Na hlasovaní čakajú poslancov desiatky bodov, keďže naposledy hlasovali v utorok (23. 5.) dopoludnia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie