fbpx

Potraviny sa nám zmenšujú pred očami, ceny sú však rovnaké. Ide o nekalú praktiku?

Reklama
Pečivo v obchode. Zdroj: ZASR/František Iván

Mnohé potraviny v obchodoch nezdraželi, no zmenšili sa. A tak si môžete menší produkt kúpiť za rovnakú cenu ako predtým, no v menšom objeme. Podľa obchodníkov nejde o nič nekalé, zákazníci musia byť však obozretnejší. Správu priniesli tvnoviny.sk.

Výrobcovia snažia výkyvy cien tlmiť rôznymi spôsobmi a jedným z nich je shrinkflácia. V poslednom čase zdraželo najmä kakao, a práve výrobky z neho môžeme vidieť, ako sa zmenšujú.

„To je také jemné znižovanie či už hmotnosti, alebo objemu výrobku, alebo balenia, avšak pri zachovanej cene. Väčšinou sa to deje vtedy, keď majú firmy zvýšené výrobné náklady, alebo keď je vysoká inflácia,“ povedala pre TV Markíza analytička Eva Sádovská.

Deje sa to takmer všade vo svete. V USA sa zákazníkom pred očami zmenšujú balíky čipsov.  „Takmer polovica ľudí ju vo svete zachytila a najviac bola zachytená v krajinách ako je Holandsko Nemecko, Veľká Británia, Kanada a Francúzsko,“ dodala Sádovská.

Na Slovensku nájdeme tiež zopár príkladov shrinkflácie. Maxi balenie nátierkového syra má teraz 240 g, pred infláciou malo 250 g.

„Úplne bežne sme niekedy mali jednu gramáž napríklad smotany. Dnes je to od 180, cez 200, 250 až po 350 gramov, aby si spotrebiteľ vybral práve taký produkt, ktorý potrebuje,“ vysvetľuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Menšie čokoládové tyčinky

Zmenšenie možno vidieť aj pri čokoládových tyčinkách. Jedna sa zmenšila z 90 na 80 gramov, keksík zo 60 na 50 gramov. V obchodoch nájdete aj čokolády, ktoré teraz miesto 100 gramov majú len 80.

Dôvodom, prečo sa to vo veľkej miere týka čokolád, je súčasná nedostupnosť kakaa pre zlé počasie v strednej Afrike.  „Dlhodobo vysoká cena na burze spôsobí nárast cien aj v supermarketoch,“ povedal Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.

Podľa obchodníkov nejde nekalú praktiku. Ohradzujú sa tým, že predsa na obale vidieť gramáž, a tak nikoho neklamú.

„Pretože ak producent akejkoľvek potraviny pristúpi k zmene gramáži, musí to na ten výrobok dať,“ myslí si Krajčovič.

Preto sa odporúča, aby ste na cenovkách sledovali cenu, ktorá je uvedená za kilogram či liter. Vďaka tomu zistíte, či naozaj ide o výhodný produkt.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie