Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v tomto roku zaevidoval už 668 prípadov lymskej boreliózy a 11 prípadov kliešťovej encefalitídy. Pripomína preto viaceré odporúčania, ako znížiť riziko zaklieštenia. Informuje o tom Úrad na sociálnej sieti a TASR.
Lymská borelióza: Závažné komplikácie, ak sa nelieči včas
„Lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré, ak sa nelieči včas, môže spôsobiť závažné a dlhodobé komplikácie, a to neurologické, kardiovaskulárne, postihnutia kĺbov, autoimunitné ochorenia a iné,“ vysvetlil ÚVZ. Najvyšší počet prípadov v tomto roku zaznamenal v Trenčianskom kraji, a to 221 prípadov.
Kliešťová encefalitída: Akútne ochorenie, ktoré ohrozuje nervovú sústavu
Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu – mozog a miechu. Najvyšší počet prípadov aj chorobnosť je v Banskobystrickom kraji (6). Prípady hlásili Trenčiansky, Žilinský aj Košický kraj.
Ako znížiť riziko zaklieštenia: Praktické rady od ÚVZ
ÚVZ preto varuje, že riziko zaklieštenia netreba podceňovať. Odporúča vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, ako sú okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie. V prírode radí nosiť uzavretú obuv a vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice a ponožky. „Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,“ doplnil úrad.
Ochrana pred kliešťami: Oblečenie, repelenty a kontrola po príchode domov
Odporúča tiež používať repelenty a po príchode domov si dôkladne prekontrolovať celé telo.
Dôležitosť pasterizovaného mlieka pri prevencii kliešťovej encefalitídy
Úrad pripomína, že vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. „Je preto potrebné konzumovať pasterizované mlieko a výrobky z neho,“ dodal.