POZOR, nový spôsob klamania užívateľov. Na displeji uvidíte priateľa, ALE…

Zdroj: pixabay.com, freepik.com
Reklama

S podvodnými technikami v online a telefonickom styku sa roztrhlo vrece a sú čoraz sofistikovanejšie. Vyskytla sa ďalšia, ktorá je zákerná najmä v tom, že nemusíte urobiť žiadnu chybu, aby vás či vaše kontakty hacker telefonicky napadol – takzvaný „spoofing.“

Ako upozorňuje slovenská zákaznícka organizácia Spoločnosť ochrany spotrebiteľov: S.O.S., podvodná technika sa čoraz častejšie dostáva aj do nášho priestoru. Útočníci pri nej zneužijú telefónne číslo niekoho z vašich blízkych tak, že sa zaňho vydávajú.

Diery v telekomunikačných systémoch im umožňujú podvrhnúť číslo ako identifikátor volajúceho. Napriek tomu, že hovor alebo správa technicky nepochádzajú z vášho telefónu, číslo uvedené v ID volajúceho patrí vám.

Čo robiť, ak máte podozrenie na spoofing? Radí S.O.S.:

  • Kontaktujte svojho mobilného operátora, aby monitoroval podozrivé aktivity na vašom čísle.
  • Nahláste problém polícii, ak došlo z zneužitiu údajov a problematické hovory a ich následky si dokumentujte.
  • Informujte prijímateľov falošných hovorov a SMS, ak prišlo k zneužitiu vášho čísla voči vašim kontaktom.
  • Nezverejňujte svoje telefónne číslo na online platformách ani nezabezpečených weboch a e-shopoch.
  • Aktivujte si aplikácie na blokovanie podozrivých hovorov.
  • Zvážte zmenu telefónneho čísla – v krajnom prípade.

Ľudia by si mali dávať pozor na typ online podvodu pig butchering

V posledných rokoch sa zvýšil počet podvodov, pri ktorých útočníci nevyžiadane kontaktujú obeť. Postupne si s ňou vybudujú vzťah len preto, aby ju neskôr oklamali. Ľudia by preto pri takýchto správach mali byť skeptickí. Informovala o tom bezpečnostná spoločnosť Eset s tým, že tento podvod sa nazýva pig butchering.

„Má veľmi výstižný názov, pretože súvisí s tým, ako farmári pred porážkou vykrmujú ošípané s cieľom získať čo najviac mäsa. V našom digitálnom ponímaní sú týmto mäsom, hádate správne, peniaze,“ uviedla spoločnosť s tým, že cieľom podvodníkov je vybudovať si dôveru u náhodnej osoby v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov, často pod zámienkou romantického záujmu.

Stavia pritom na osvedčených taktikách iných typov podvodov, ako napríklad podvodných románikov. „Rozdiel je v tom, že ich obohatí o investičný naratív. Všetko jednoducho zabalí do peknej vyhliadky na zbohatnutie, napríklad aj z kryptomien,“ vysvetlila spoločnosť.

Online diskusia sa nakoniec zvrtne k investičným príležitostiam a zvyčajne aj kryptomenám, o ktorých podvodník tvrdí, že na nich zarobil obrovské peniaze. Následne obeť vyzve, aby to skúsila tiež, čomu často vyhovie, možno vedená strachom, že príde o ďalšiu veľkú príležitosť.

Spoločnosť dodala, že keď obeť na účet vloží peniaze, podvodníci jej spočiatku umožnia vykonávať výbery. Potom však účet zablokujú a tvrdia, že na obnovenie prístupu potrebujú určité percento z jej zostatku. Ani po zaplatení podvodníci nevrátia peniaze a vymýšľajú nové dôvody, prečo by obeť mala odoslať ešte viac finančných prostriedkov.

Spoločnosť preto odporúča dávať si pozor na nevyžiadané správy a nehovoriť o svojej finančnej situácii s neznámymi ľuďmi online. Varovným signálom je aj to, ak sa URL adresa investičnej platformy nezhoduje s oficiálnou stránkou populárneho trhu s kryptomenami, ale veľmi sa na ňu podobá.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie