POZOR, šokujúci podvod! Kyberzločinci menia taktiku a ťahajú peniaze PRIAMO zo slovenských účtov

peniaze, kyberzločin
Ilustračný obrázok. Ukážka podvodnej komunikácie. Zdroj: Canva/Natee Meepian, slsp.sk
Reklama

Kybernetickí podvodníci zlepšili svoje metódy a začali sa zameriavať na slovenské bankové účty. Ministerstvo investícií a informatizácie (MIRRI) varuje pred nelegálnou stránkou Vládnesprávy.com, ktorá sa vydáva za oficiálny vládny portál. Tento falošný web sa snaží vylákať citlivé osobné a platobné údaje od občanov, pričom hrozí nielen zneužitie týchto dát, ale aj šírenie malvéru. Ministerstvo zdôrazňuje, že stránku by ste v žiadnom prípade nemali otvárať, pretože môže ohroziť vaše zariadenia, uvádza portál Živé.sk.

Stránka ponúka falošný „Štátny program finančnej podpory občanov“, ktorý údajne distribuuje 989 miliónov eur. Tento podvod sa snaží získať dôveru občanov, tvrdiac, že pomoc je určená na zlepšenie finančnej situácie v dôsledku súčasnej ekonomickej krízy. Ľudia sú vyzývaní na vyplnenie formulára, v ktorom majú uviesť osobné údaje, ako sú meno, priezvisko, vek, zamestnanie, počet členov domácnosti či mesačný príjem. Po „overení“ údajov im stránka ponúka údajný nárok na platbu, ktorá je však podvodná.

 

Podvodníci sa navyše snažia navodiť dojem dôveryhodnosti tvrdením, že údaje sú chránené podľa štandardov GDPR a že používajú oficiálne API bánk. Avšak, keď používateľ klikne na tlačidlo svojej banky, presmeruje ho na nefunkčnú stránku, ktorá sa snaží získať prístup k citlivým údajom.

Okrem toho, slovenské banky v posledných týždňoch upozorňujú na novú vlnu podvodov, ktoré cieľajú najmä na rodičov. Podvodníci sa vydávajú za deti, ktoré potrebujú pomoc s platbou, pretože im údajne nefunguje mobilný telefón. Následne požiadajú o peniaze, ktoré sú potrebné na úhradu účtu. Tento podvod je v posledných mesiacoch na vzostupe, pričom podvodníci v minulosti vyžadovali prevody na zahraničné účty, ale teraz už používajú aj slovenské banky, čo ich robí dôveryhodnejšími.

 

Slovenská sporiteľňa varuje, že podvodníci, ktorí používajú metódu „Fake Family“, spôsobili v minulom roku klientom stratu takmer 400 000 eur, pričom tento rok sa v januári a februári pokúsili o podvody v hodnote 436 222 eur. Tento obrovský nárast ukazuje, že kyberkriminalita je čoraz vážnejším problémom. Banky a inštitúcie preto vyzývajú verejnosť na opatrnosť a odporúčajú ihneď kontaktovať banku, ak sa človek stane obeťou podvodu.

fake správy
Zdroj: slsp.sk

 

Podvodníci sa zároveň presunuli aj na rôzne platformy, ako sú bazáre alebo falošné investičné ponuky, kde v minulosti využívali inzeráty na lístky na športové podujatia či koncerty. Teraz sú však schopní zmanipulovať obete, aby poslali peniaze za rôzne tovarové ponuky, ako sú traktory alebo byty.

Aby ste sa vyhli takýmto podvodom, odporúča sa byť vždy opatrný pri zadávaní citlivých údajov na internete, neotvárať podozrivé odkazy a informovať banku o podozrivých transakciách.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova