Pravidelný pohyb je prospešný pre naše zdravie: Ochráni pred vznikom onkologických ochorení a pomôže zregenerovať

Ilustračné foto/pixabay.com/AndrzejRembowski, orzalaga
Reklama

Pravidelný pohyb je jednou z najdôležitejších foriem prevencie vzniku onkologických ochorení. Upozornilo na to občianske združenie Liga proti rakovine (LPR). TASR o tom informovala PR manažérka združenia Petra Benczyová.

„Dnes sa vie a potvrdzujú to i výskumy, že správny a primeraný pohyb je dôležitou súčasťou liečby, navyše je vhodnou prevenciou pred opätovným návratom choroby,“ konštatovala výkonná riaditeľka LPR Eva Kováčová.

Ide o vhodnú regeneráciu pri liečbe

Doplnila, že ľudia so zdravou hmotnosťou lepšie znášajú onkologickú liečbu, jej vedľajšie účinky a oveľa rýchlejšie sa dokážu zregenerovať. „Koľko pohybu si môže pacient počas liečby dovoliť, závisí od celkového zdravotného stavu a fyzickej kondície, či od toho, ako znáša liečbu,“ spresnila.

Pravidelné cvičenie pomáha bojovať s únavou

Benczyová pripomenula, že pravidelné cvičenie u onkologických pacientov môže redukovať únavu, depresiu a poruchy spánku. „Pod dohľadom rehabilitačného pracovníka sa cvičenie odporúča aj počas aktívnej liečby,“ priblížila s tým, že pravidelný pohyb je dôležitý v liečbe neskorej toxicity chemoterapie. Špecifikovala tiež, že pozitívne účinky cvičenia sú výraznejšie, ak ide o cvičenie so strednou alebo vysokou intenzitou.

Pri pošmyknutí sa je nevyhnutné chrániť si predovšetkým hlavu

V zime sú najčastejšie zlomeniny

Zimné mesiace prinášajú zvýšené riziko vzniku úrazov. Medzi najčastejšie patria zlomeniny, poranenia svalov či hlavy. Záchranári zdôrazňujú, že pri pošmyknutí sa je nevyhnutné chrániť si predovšetkým hlavu. Radia tiež vyhýbať sa neupraveným chodníkom či zvoliť protišmykovú obuv a hrubšie oblečenie, ktoré stlmí náraz. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré TASR poslala Záchranná zdravotná služba (ZZS) ZaMED.

Úrazy hlavy sú nebezpečné

Úrazy hlavy sú podľa ich slov nebezpečnejšie ako napríklad zlomeniny končatín. Pri bezvedomí, dezorientácii, zvracaní či krvácaní z tržných rán by mali ľudia nevyhnutne volať na tiesňovú linku. „Príznaky sa môžu prejaviť bezprostredne po páde, ale aj hodiny či dni po ňom. Teda nemusia byť na prvý pohľad viditeľné. Traumatické úrazy hlavy pritom patria medzi časté príčiny úmrtí,“ vysvetlila hlavná záchranárka ZZS ZaMED Diana Mikešová.

Ako zistiť, či ide o zlomeninu?

V prípade zlomenín hornej končatiny sú podľa jej slov varovnými signálmi modriny, opuch, intenzívna bolesť či problém s hýbaním ruky. „Pri podozrení na zlomeninu hornej končatiny je dôležité ju znehybniť – buď si ju pridržať druhou rukou, alebo trojrohou šatkou,“ radí Mikešová. Rovnako závažné sú podľa jej slov aj zlomeniny stehna. „Akýkoľvek pohyb alebo snaha oň sú veľmi bolestivé. Zlomená kosť môže poškodiť svaly či cievy v končatine a spôsobiť veľké krvácanie,“ upozornila odborníčka. Dodala, že častou chybou je aj usadenie pacienta pred príchodom záchranky.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie