Samotnej novele trestného zákonníka podľa neho nemožno fakticky vytknúť žiadnu pasáž.„Ide o novelizáciu, ktorá má depenalizačný charakter a ktorá približuje slovenskú právnu úpravu tej českej. Postavenie Českej i Slovenskej republiky na chvoste Európy v počte väznených osôb na obyvateľa jednoznačne osvedčuje vhodnosť navrhnutých úprav,“ vyhlásil s tým, že stanovisko EK možno v kontexte prijatých úprav jednoznačne hodnotiť ako rýdzo politické, a nie odborné zhodnotenie legislatívnych zmien v oblasti trestného práva.
JUDr. Tomáš Sokol je členom predstavenstva ČAK, prezidentom Únie obhajcov ČR a je tiež zapísaný na zozname advokátov vedenom SAK uviedol, že „to, čo na začiatku januára vykonali na Slovensku, možno označiť za dosť hlbokú legislatívnu orbu. Avšak legitímnu.
Čo je tak asi všetko, čo sa dá aktuálne na túto tému povedať alebo napísať. Ostatné sa ešte len uvidí.
Podľa Sokola „je isté, že vládna koalícia pretlačila novelu s vysoko senzitívnym obsahom ‚na silu‘, čo sa jej bude asi ešte viackrát vracať.
Možno pochybovať, že bolo v silách všetkých poslancov sa s obsiahlym materiálom detailne zoznámiť a niektorí zrejme hlasovali podľa politickej príslušnosti. To ale asi nie je nič neobvyklé aj v prípade iných zákonov a nič to nevypovedá o obsahu noviel“.
Konštatoval, že „v tejto chvíli nie je jasné, do akej miery budú schválené zmeny napadnuté, prípadne spochybnené iným spôsobom. Čo však možno povedať celkom iste, je, že ide o výsostne záležitosť Slovenskej republiky. A na nejaký fatálny dopad týchto zmien na fungovanie právneho štátu, prípadne výkonu trestného súdnictva to rozhodne nevyzerá. Tento posledný fakt zrejme buď nepochopil, alebo ignoruje eurokomisár pre spravodlivosť, pán Didier Reynders“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)