Právnik si chcel uľahčiť prácu umelou inteligenciou, ale doplatil na to. Pri tvorbe dokumentov použil ChatGPT

právnik, chat gpt
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/wirestock, frimufilms
Reklama

Advokát, ktorého identita bola v rámci súdu utajená, tvrdil, že jeho chyby boli neúmyselné a že ich hlboko ľutuje.

Muž si uľahčil svoju prácu. Právnik v Austrálii na napísanie súdneho podania v imigračnom prípade použil platformu ChatGPT, ktorá ale generovala odkazy na neexistujúce prípady.

Aj keď sa muž ospravedlnil, bol odovzdaný štátnej komisii pre sťažnosti na právne služby Nového Južného Walesu, píše The Guardian.

Dobrý sluha, zlý pán

Umelá inteligencia (AI) síce môže zjednodušovať každodenný život a prácu, ale, ako sa hovorí, dobrý sluha, zlý pán. Presvedčil sa o tom advokát, ktorý na spísanie súdnych tlačív využil chatbota ChatGPT od OpenAI.

AI mu pre jeho smolu vygenerovala odkazy na neexistujúce prípady. Muž si dokumenty neskontroloval, umelej inteligencii veril a súdne dokumenty tak odovzdal.

Prípad po zistení veľmi rýchlo odovzdali na posúdenie Úradu komisára pre právne služby Nového Južného Walesu (OLSC).

Advokát, ktorého identita bola v rámci súdu utajená, tvrdil, že jeho chyby boli neúmyselné a že ich hlboko ľutuje. Použitie AI ale priznal, nejde pritom o prvý podobný prípad.

„Advokát uviedol, že na identifikáciu austrálskych prípadov použil umelú inteligenciu, ktorá mu však poskytla neexistujúcu judikatúru,“ povedala sudkyňa Rania Skarosová.

„Súd vyjadril svoje znepokojenie nad konaním právnika a nad tým, že si neoveril správnosť toho, čo bolo súdu predložené,“ dodala.

Prijali obmedzenia

V čestnom vyhlásení, ktoré advokát adresoval súdu, napísal, že použil AI iba z dôvodu časovej tiesne a zdravotných problémov.

Ako dodáva právny zástupca ministra pre imigráciu a multikultúrne záležitosti Tony Burke, advokát nevynaložil dostatočnú starostlivosť a dokumenty si ani neskontroloval. Prípad je teda stále v riešení.

Ide o druhý právny prípad v Austrálii, keď bol advokát odovzdaný regulačnému orgánu kvôli používaniu umelej inteligencie. Právnik v Melbourne tentoraz využil AI na generovanie falošných citácií.

Najvyšší súd Nového Južného Walesu v reakcii na tieto incidenty vydal vyhlásenie, ktoré obmedzuje používanie umelej inteligencie pre právnikov.

Na základe toho nesmie byť AI používaná na vytváranie miestoprísažných vyhlásení, svedeckých výpovedí, charakterových referencií alebo iných materiálov predkladaných ako dôkaz alebo používaných pri krížovom výsluchu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia