Slovenskí hubári si zatiaľ v lete veľa radosti neužili. Prázdne košíky, suché lesy a dlhé prechádzky bez jedného dubáka sú doterajšou realitou. No víkendové dažde by mohli všetko zmeniť.
Prvé huby sa objavili ešte v polovici mája, no skutočný zázrak sezóny sa nekonal. „Prvé som našiel už 14. mája. Modráky. Potom to prestalo a momentálne nieto nič,“ hovorí sklamane hubár Marián Šuška z Banskej Bystrice. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Hoci chodí do lesa so svojím vnukom, v posledných týždňoch ide skôr o rekreačné prechádzky než o zber. „Momentálne je počasie dobré, len treba ešte viac toho dažďa, lebo zem nie je napitá,“ dodáva.
Kde sa stala chyba?
Podľa mykológa Vladimíra Kuncu z Technickej univerzity vo Zvolene bola prvou prekážkou tohtoročnej hubárskej sezóny dlhá a chladná jar. Tá spomalila prehriatie pôdy, ktoré je pre rast húb kľúčové.
„Dlhá chladná jar priniesla to, že aj ten začiatok leta s chladnými nocami nebol stále vhodný pre väčšinu druhov húb,“ vysvetľuje Kunca. Zároveň upozorňuje, že až s postupným otepľovaním a pravidelnejšími prehánkami môžeme očakávať zmenu.

Na Záhorí to bolo kritické
Sucho výrazne postihlo aj oblasti, ktoré sú inak bohaté na úlovky. Andrej Macek, ktorý na Záhorí bežne zbiera plné koše dubákov, zatiaľ zažíva neúspešnú sezónu. „Začiatkom leta jednoznačne chýbala voda. V lesoch bolo veľmi sucho, keďže tu na Záhorí máme prevažne piesok, takže pri prechádzke v lese to bolo naozaj ako na Sahare,“ hovorí.
Prichádza obrat?
Posledné dni priniesli zmenu: obloha sa zatiahla, pršalo, teploty mierne klesli. A to sú podmienky, ktoré mykológovia vítajú. Podľa Kuncu môžu práve tieto faktory odštartovať prvú vlnu rastu húb.
„Vo väčšej časti Slovenska sa už začnú objavovať minimálne kozáky. Verím, že tá hubárska sezóna bude mať už konečne prvú poriadnu silnú vlnu,“ uzatvára mykológ.
