Znie vám mňaučanie vašej mačky ako prejav lásky? Môže vás to prekvapiť, ale podľa expertky na správanie zvierat nejde o prejav náklonnosti, ale o premyslený spôsob komunikácie a manipulácie.
Aj keď bývate v domácnosti s viacerými členmi, vaša mačka si môže vybrať práve vás a začne vás „trénovať“. Podľa odborníčky Amandy Campion, ktorá má za sebou desiatky rokov skúseností s mačkami, je mňaučanie cielene upravený spôsob, ako s nami mačky komunikujú.
„Vaša mačka vám možno ‚ukecá uši‘, ale ostatných ignoruje – a to má aj svoj dôvod,“ vysvetľuje Campion vo videu na TikToku. „Mňaučanie je naučené správanie a je to spôsob, akým mačky komunikujú s ľuďmi. Medzi sebou mňaukajú len zriedka – šetria si to pre nás.“ Informuje o tom portál Express.co.uk.
Mňaučanie ako nástroj manipulácie
Ak vás teda vaša mačka neustále oslovuje, nemusí to byť prejav lásky, ale reakcia na predchádzajúce skúsenosti. Campion hovorí, že ide o výsledok učenia a mačka si zväčša „vycvičí“ jedného člena domácnosti, ktorý najrýchjlejšie reaguje na jej potreby.
„Mačky si veľmi často vytrénujú jedného človeka, o ktorom zistili, že najrýchlejšie reaguje na ich mňaukanie. Ak teda mňaukajú skôr na vás ako na vášho partnera, je to preto, že ste im poskytli rýchlu odozvu – na rozdiel od vášho partnera,“ dodáva.
Mačka si tak podľa nej spojí váš hlas a vôňu s kŕmením alebo starostlivosťou. Ľudia, ktorí sa s mačkami rozprávajú, majú navyše podľa Campion častejšie „interaktívnejší“ vzťah so svojimi zvieratami.
Rôzne hlasy pre rôznych ľudí
Zaujímavosťou je, že mačky môžu meniť tón hlasu podľa toho, s kým komunikujú. Aj keď sú tieto zmeny často veľmi jemné, ak sa započúvate, môžete si všimnúť, že vaša mačka „hovorí inak“ vám a iným členom rodiny.
„Ak sa pri vás cítia bezpečne, budú sa s vami chcieť rozprávať,“ dopĺňa Campion.
Kedy ide o problém?
Nie každé mňaučanie je však nevinné. Podľa organizácie Cats Protection môže zvýšené mňaučanie signalizovať zdravotný problém alebo diskomfort. „Mačky len zriedka menia správanie bez dôvodu,“ uvádza organizácia.
„Ak vaša mačka mňauká viac než zvyčajne, sledujte jej reč tela. Ak má uši vytočené do strán alebo dozadu, namiesto uvoľneného postavenia vpred, môže byť v strese. Rozšírené oči a zreničky sú tiež znakom úzkosti,“ povedal hovorca organizácie.