Rozdiel vo výške medzi mužmi a ženami je jedným z najviditeľnejších znakov tzv. pohlavného dimorfizmu – teda fyzických rozdielov medzi pohlaviami. Bez ohľadu na to, či ste v Európe, Ázii, Afrike alebo Amerike, muži sú v priemere vyšší ako ženy. A hoci už dávno vieme, že v tom hrá rolu genetika, hormóny či výživa, vedci teraz prišli s prekvapivým zistením, ktoré tento jav vysvetľuje na úplne novej úrovni.
Kde sa výškový rozdiel berie?
Výška človeka je výsledkom komplexnej kombinácie faktorov – od dedičnosti cez hormóny až po životné prostredie. Deti vysokých rodičov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú vysoké. Dôležitú úlohu hrá aj hladina rastového hormónu či testosterónu, ktorý je u mužov výrazne vyšší než u žien. Ten podporuje rast kostí a svalov, najmä počas puberty. Píše magazín Science Alert.
No podľa novej štúdie amerických vedcov z Geisinger College of Health Sciences sa ukazuje, že existuje aj genetická príčina, ktorá doteraz unikala pozornosti – konkrétny gén s názvom SHOX (short stature homeobox), ktorý sa nachádza na pohlavných chromozómoch X a Y.
Gén SHOX: Malý gén s veľkým vplyvom
Väčšina ľudí má dve kópie SHOX génu – jeden na X chromozóme a druhý buď na ďalšom X (u žien), alebo na Y chromozóme (u mužov). No medzi mužmi a ženami je zásadný rozdiel v tom, ako tieto gény fungujú.
V ženských bunkách sa totiž jeden z dvoch X chromozómov prirodzene „vypína“ – ide o mechanizmus známy ako X-inaktivácia, ktorý má zabezpečiť rovnováhu medzi pohlaviami. Tento vypnutý chromozóm sa však nevypne úplne – niektoré gény, vrátane SHOX, zostávajú aktívne, no na zníženej úrovni.
Nový výskum ukázal, že SHOX gén na Y chromozóme u mužov je aktívnejší než ten istý gén na neaktívnom X chromozóme u žien. Výsledkom je, že muži dostávajú z tohto génu „silnejší signál“ na rast, čo vedie k priemernému nárastu výšky o 3,1 cm oproti ženám.
Čísla, ktoré hovoria jasne
Vedci analyzovali údaje od viac než 1 200 dospelých osôb s neštandardnými kombináciami chromozómov z troch veľkých zdravotníckych databáz (jednej britskej a dvoch amerických). Porovnaním výšok a chromozómových vzorcov dokázali presne odmerať, aký podiel na výške má SHOX gén.
Zistili, že rozdiel v aktivite tohto génu vysvetľuje približne 22,6 % celkového výškového rozdielu medzi mužmi (s chromozómami XY) a ženami (s XX). Priemerný rozdiel výšky sa v databázach pohyboval medzi 12,85 až 13,72 centimetra, čo znamená, že samotný SHOX je zodpovedný takmer za štvrtinu tohto rozdielu.
Čo to znamená pre budúcnosť?
Objav má veľký význam nielen pre pochopenie výšky ako biologickej vlastnosti, ale aj pre širší výskum rozdielov medzi mužmi a ženami. Fyziologické odlišnosti medzi pohlaviami sa totiž neprejavujú len vo výške – zahŕňajú aj rozdiely v riziku ochorení, metabolizme, imunitnej reakcii či fungovaní mozgu.
Niektoré ochorenia, ako napríklad Alzheimerova choroba, sú častejšie u žien, zatiaľ čo iné – napríklad niektoré srdcovo-cievne alebo autoimunitné poruchy – postihujú pohlavia odlišne. Vedci dúfajú, že podobným spôsobom ako pri SHOX géne sa podarí identifikovať aj ďalšie gény, ktoré zohrávajú rôznu úlohu podľa pohlavia.
Výskum s potenciálom
Tento objav ukazuje, že genetika má ešte stále veľa neodhalených zákutí. Presné pochopenie toho, ako naše gény interagujú s hormónmi a s pohlavím, môže pomôcť nielen pri vývoji cielenej medicíny, ale aj pri prevencii a lepšom pochopení toho, ako sa rôzne ochorenia u mužov a žien vyvíjajú.
Na záver možno povedať, že rozdiel vo výške medzi pohlaviami už nie je len „biologická náhoda“. Teraz vieme, že za tým stojí konkrétny mechanizmus, ktorý má korene hlboko v našom genetickom kóde.