Pred 78 rokmi vstúpila do platnosti Charta OSN

Zdroj: FACEBOOK/United Nations, FOTO TASR/AP
Reklama

Deň OSN si pripomíname 24. októbra, teda v deň, keď sa narodil aj slovenský diplomat Ján Papánek (24. október 1896 – 30. november 1991), ktorý bol jedným zo 14-tich spoluautorov Charty OSN a prvým veľvyslancom Československa pri OSN.

Názov Spojené národy po prvý raz navrhol americký prezident Franklin D. Roosevelt a prvýkrát sa použil počas druhej svetovej vojny v Deklarácii Spojených národov z 1. januára 1942, v ktorej sa zástupcovia 26 štátov zaviazali menom svojich vlád pokračovať v spoločnom boji proti mocnostiam tzv. Osi, čo bolo vojensko-politické zoskupenie fašistického Nemecka, Talianska a Japonska.

Na prvom zasadaní Valného zhromaždenia OSN v Londýne, ktoré sa konalo v januári 1946 sa rozhodlo, že sídlo OSN bude v New Yorku. Pôvodne boli v hre aj Filadelphia, Boston alebo San Francisco. Pre New York nakoniec rozhodol finančný dar vo výške 8,5 miliónov dolárov, ktorý ponúkol americký finančník a filantrop John D. Rockefeller Jr. Prvý generálny tajomník OSN, nórsky politik Trygve Lie (1946 – 1952) položil základný kameň sídla novej organizácie 24. októbra 1949 a o necelý rok – v auguste 1950 sa zamestnanci sekretariátu začali sťahovať do nových kancelárií.

Hlavné orgány OSN sú: Valné zhromaždenie (VZ OSN), Bezpečnostná rada (BR OSN), Hospodárska a sociálna rada OSN (ECOSOC), Poručenská rada a Medzinárodný súdny dvor (ICJ). Všetky hlavné orgány OSN sídlia v New Yorku, okrem Medzinárodného súdneho dvora, ktorý má sídlo v holandskom Haagu.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia