fbpx

Pred jazdou autom si skontroluj TENTO doklad. Ak je neplatný, hrozí ti POKUTA

Ilustračné foto. Zdroj: TASR, MINV, Freepik

S veľkým „techničákom“ nemáš veľké starosti, keďže má neobmedzenú platnosť, v prípade malého osvedčenia je to inak.

S obdobím dovoleniek sa často vydávame na dlhé cesty aj do zahraničia. Predtým, než opustíš brány svojho bydliska, presvedč sa o platnosti dokladov od auta. Obzvlášť sa pozri na malý technický preukaz, čiže Osvedčenie o evidencii časť I. Mnoho vodičov ani len netuší, že oproti veľkému „techničáku“, nie je malý platný neobmedzene, píše portál auto.pravda.sk. Platnosť sa obmedzuje na desať rokov z dôvodu životnosti elektronického čipu, ktorý zaznamenáva ďalšie technické údaje. Neplatí to ale pre všetky osvedčenia o evidencii.

Množstvo vodičov o tom netuší, a tak veselo jazdí s neplatným dokladom. Výmena pritom nie je zložitou ani nákladnou záležitosťou. Časovo obmedzená platnosť malých „techničákov“ bola totiž zavedená ešte v roku 2011 a opäť zrušená k 30. decembru 2021.

Časovo obmedzené malé „techničáky“ boli vydávané dopravnými inšpektorátmi zhruba desať rokov. Obmedzenie platnosti sa dnes vzťahuje už len pre osoby, ktoré majú napríklad obmedzenú platnosť prechodného pobytu v Slovenskej republike. Ak si svoje auto zakúpil v rokoch 2011, 2012 či 2013, a malé osvedčenie neprešlo výmenou, s veľkou pravdepodobnosťou je neplatné. Máš najvyšší čas ho skontrolovať. Doba exspirácie je vyznačená priamo na tomto doklade.

Zákon hovorí, že na výmenu je stanovená lehota 30 dní po vypršaní platnosti, avšak mnoho vodičov jazdí s neplatným „techničákom“ aj roky, keďže o (ne)platnosti ani len netuší. Ak na to prídeš počas dovolenkovej cesty, najmä v zahraničí, nejde o príjemnú záležitosť. Navyše ti hrozí pokuta. Na Slovensku „zacvakáš“ 30 eur, ak zaplatíš na mieste, ale v správnom konaní sa môže postih vyšplhať až na zelenú stoeurovku.

Dočasne vieš vyriešiť situáciu Osvedčením o evidencii časť II., teda veľkým „techničákom“, ale ten by si nemal so sebou bežne nosiť alebo ho mať odložený v priehradke v aute. Vyžaduje sa len pri výmene dokladov, zmene držiteľa auta alebo na technických a emisných kontrolách.

Najlepšie je preto navštíviť dopravný úrad, nemusí to byť v mieste bydliska, zájsť môžeš kamkoľvek, a požiadaj o vydanie Osvedčenia o evidencii časť I. Potrebuješ občiansky preukaz, veľký technický preukaz (Osvedčenie o evidencii časť II.) a musíš uhradiť poplatok v sume deväť eur.

Za urýchlené vydanie sa platí podľa zákona 45 eur. Nové osvedčenie časť I. si vyzdvihneš osobne alebo ti ho úrad pošle na zvolenú adresu kuriérom. Od poplatku je žiadateľ oslobodený len pri zmene priezviska pri uzavretí manželstva, prípadne osoba, ktorá nezavinila stratu dokladov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie