fbpx

Pred Taylor Swift sa klaňajú politici aj biznis. Teraz ju skúmal vedecký summit

Reklama
Taylor Swift na koncerte. Zdroj: X/Elisa⸆⸉

Bola to skoro vivisekcia. Slávnu, ikonickú speváčku rozoberalo stretnutie zo všetkých strán. Všímalo si nielen jej hudbu, ale hlavne texty, verejné postoje, obliekanie. Rozoberali ju z hľadiska ekonómie, politiky. Nebolo to stretnutie fanúšikov, ale vedeckej obce. Taylor Swift skúmal akademický kongres tri dni.

Pôvodne si usporiadatelia podujatia, ktoré sa konalo od nedele 11. do utorka 13. februára, mysleli, že to bude stretnutie o nejakých päťdesiatich účastníkoch, čo sa zmestí do dvoch prednáškových miestností. Skromné ​​predstavy nabúralo, keď si akademické plány všimol časopis Rolling Stone. A tiež denník The Guardian, rovnako CNN, BBC. A potom ďalšie. Vedecké sympózium o popovej speváčke? Táto myšlienka rezonovala. A nielen v médiách, zaujala aj kolegyne a kolegov z vedeckých kruhov.

„Žiadosťi o účasť na konferencii chodili také záplavy, že som to nikdy nezažila,“ priznáva Eloisa Faichney , členka prípravného výboru konferencie, odborníčky na médiá, kultúru, komunikáciu.

Cez webovú stránku venovanú konferencii nazvanej Swiftposium prišlo okolo štyroch stoviek vedeckých pojednaní, z celkom sedemdesiatich ôsmich inštitúcií z celého sveta. Všetky sa uchádzali o prezentácie. Organizátori nakoniec odkývli 130 prác. Obsiahli súvislosť medzi fenoménom Taylor Swift a ekonomikou, zdravím, literatúrou, rodom, hudobným priemyslom, popkultúrou a mnohými ďalšími oblasťami.

Mocná žena

Organizátorský tím si pritom bol vedomý, že hocikto sa na jeho nápad bude pozerať cez prsty. Ako na obyčajný vedecký rozmar, na doklad, že akademická obec už nevie, čím by si skrátila čas, akú kratochvíľu by si našla, že sa nezastaví pred tou najtriviálnejšou trivialitou.

Preto hneď vo svojom úvodnom vyhlásení usporiadateľský výbor vysvetlil: „Taylor je v obrovskom meradle vplyvnou osobnosťou. Nie je superhviezdou len ako umelkyňa, jej vplyv je taký široký, ako sa to podarilo len niekoľkým málo ľuďom. Siaha od hudby cez biznis, formovanie komunít, politiku, právo.“ Aby rozsah fenoménu podčiarkol organizátorský kolektív konkrétne, pripomenul, že speváčkin koncert v Melbourne, ktorý sa zhodou okolností konal takmer súčasne s konferenciou, mal vygenerovať pre austrálsku ekonomiku vyše miliardy dolárov. Takú ekonomickú moc Taylor Swift má.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie