Eurokomisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom

Na archívnej snímke z 4. novembra 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v Kyjeve. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu 8. novembra 2023 odporučila lídrom EÚ otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. V prípade Gruzínska komisia odporučila udelenie kandidátskeho štatútu. Uviedla to v rámci správy, ktorá hodnotí pokrok jednotlivých kandidátskych krajín. Pokiaľ ide o Bosnu a Hercegovinu, eurokomisia odporúča začať prístupové rokovania s touto krajinou, až keď sa dosiahne potrebný stupeň súladu s kritériami členstva. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu odporučila lídrom EÚ otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. V prípade Gruzínska komisia odporučila udelenie kandidátskeho štatútu. Uviedla to v rámci správy, ktorá hodnotí pokrok jednotlivých kandidátskych krajín, informuje bruselský spravodajca TASR.

Vzhľadom na výsledky dosiahnuté Ukrajinou a Moldavskom v pokračujúcom reformnom úsilí EK odporučila, aby Rada EÚ začala prístupové rokovania s oboma krajinami. Komisia odporúča, aby Rada EÚ prijala rámce na rokovania, keď Ukrajina a Moldavsko prijmú niektoré kľúčové opatrenia.

Komisia ocenila dynamiku ukrajinských reforiem, a to aj napriek vojne. Ukrajinská vláda a parlament preukázali odhodlanie dosiahnuť výrazný pokrok pri plnení siedmich krokov stanovených EK v rámci integračného procesu. Vláda zaviedla transparentný systém predbežného výberu sudcov ústavného súdu, zreformovala orgány súdnej správy, pokročila pri vyšetrovaní korupcie na vysokej úrovni a systémovo sa snaží riešiť vplyv oligarchov.

V Moldavsku prebieha okrem iného komplexná reforma súdnictva a zreformované boli protikorupčné orgány. Korupcia sa vyšetruje intenzívnejšie. Moldavsko tiež prijalo akčný plán deoligarchizácie a vytvára mechanizmus konfiškácie majetku z trestnej činnosti.

V prípade Gruzínska Komisia vzhľadom na dosiahnuté výsledky odporúča, aby členské krajiny EÚ udelili Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny za predpokladu, že podnikne niekoľko odporúčaných krokov. V posledných mesiacoch posilnilo spoluprácu s EÚ a zrýchlilo tempo reforiem. Prijalo zákony a opatrenia týkajúce sa rodovej rovnosti, boja proti násiliu páchanému na ženách a organizovanej trestnej činnosti. Pokrok je aj pri reforme súdnictva, zaviedli sa zákony proti oligarchom.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia