Eurokomisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom

Na archívnej snímke z 4. novembra 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v Kyjeve. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu 8. novembra 2023 odporučila lídrom EÚ otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom. V prípade Gruzínska komisia odporučila udelenie kandidátskeho štatútu. Uviedla to v rámci správy, ktorá hodnotí pokrok jednotlivých kandidátskych krajín. Pokiaľ ide o Bosnu a Hercegovinu, eurokomisia odporúča začať prístupové rokovania s touto krajinou, až keď sa dosiahne potrebný stupeň súladu s kritériami členstva. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

Pokiaľ ide o Bosnu a Hercegovinu, eurokomisia odporúča začať prístupové rokovania, až keď sa dosiahne potrebný stupeň súladu s kritériami členstva. Exekutíva EÚ bude priebežne monitorovať pokrok a súlad vo všetkých súvisiacich oblastiach a podá správu Rade EÚ najneskôr v marci 2024.

Správa EK poskytuje podrobné hodnotenie súčasného stavu a pokroku v eurointegračnom úsilí, ktorý dosiahli Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Kosovo, Severné Macedónsko, Srbsko, Turecko a po prvýkrát aj Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko.

Albánsko musí pridať v oblasti slobody prejavu, práv menšín a vlastníckych práv a v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.

V Čiernej Hore sa pokrok dosiahnutý v prístupových reformách čiastočne zastavil pre hlbokú polarizáciu a politickú nestabilitu. EK víta vytvorenie nového parlamentu a vlády, od ktorej očakáva, že zrealizuje potrebné reformy.

Srbsko sa musí viac zosúladiť so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ vrátane sankcií voči Rusku. Potrebné sú ďalšie reformy v oblasti právneho štátu a pokračovanie v normalizácii vzťahov s Kosovom.

Komisia zdôraznila, že pristúpenie je a zostane procesom založeným na zásluhách, ktorý závisí od pokroku dosiahnutého každou krajinou.

„Rozšírenie je životne dôležitou politikou Európskej únie. Dokončenie rozširovania je výzvou dejín, prirodzený horizont našej Únie. Dobudovanie Únie má tiež silnú ekonomickú a geopolitickú logiku. Doterajšie vlny rozšírenia ukázali obrovské výhody pre pristupujúce krajiny aj pre EÚ. Bude to víťazstvo pre všetkých nás,“ uviedla šéfka eurokomisie.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia