Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval srbského prezidenta Aleksandara Vučiča na „okamžitú deeskaláciu a návrat k dialógu“. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan zas hovoril s kosovským premiérom Albinom Kurtim.
Vučič priamo nepoprel, že Srbsko nahromadilo svoje jednotky na hranici, no odmietol tvrdenia, že srbské sily sú v pohotovosti. Člen významnej srbskej politickej strany v Kosove Milan Radoičič sa priznal, že viedol ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou. Následne oznámil svoju rezignáciu, akúkoľvek pomoc Belehradu však poprel.
Severoatlantická aliancia v reakcii na aktuálnu situáciu schválila zvýšenie počtu príslušníkov svojich mierových síl v Kosove známych ako KFOR, povedal Kirby bez ďalších detailov. Neskôr to potvrdil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy od konca 90. rokov, keď v bývalej srbskej provincii proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju súčasť. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120.000 etnických Srbov.