fbpx

Premiér prijal diplomatov pôsobiacich na Slovensku. Témou boli aj dezinformácie a rozširovanie Únie

Reklama
Zdroj: Úrad vlády SR

Na pozvanie predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora sa v utorok 11. júla 2023 na Úrade vlády SR v Bratislave stretli vedúci diplomatických misií členských štátov Európskej únie pôsobiacich na Slovensku. 

Ľudovít Ódor pred veľvyslancami zopakoval, že vláda odborníkov drží kurz v zahraničnej politike. Zároveň prízvukoval, že solidarita je kľúčovým princípom Európskej únie. „Pred takmer dvadsiatimi rokmi Slovensko vstúpilo do EÚ, vďaka čomu sme sa posunuli medzi vyspelé ekonomiky. A je dnes na nás, aby sme z členstva v EÚ nielen profitovali, ale aj solidárne prispievali k rozvoju ďalších krajín. Solidarita však neznamená len ekonomickú pomoc. Spomeňme si na spoločný nákup vakcín počas pandémie alebo na pomoc našich hasičov a záchranárov v prípade živelných katastrof v Česku, Grécku či Taliansku,“ skonštatoval predseda vlády.

Diskusia s veľvyslancami sa týkala aj budúceho rozširovania Európskej únie. „Slovensko dlhodobo aktívne otvára tému budúceho rozširovania EÚ. Boli sme medzi prvými, ktorí hovorili o perspektíve členstva pre Ukrajinu. Rozširovanie totiž neprinesie výhody len pre kandidátsku krajinu, profitovať z neho budú aj súčasní členovia EÚ,“ zdôraznil Ódor.

V súvislosti s Ukrajinou, ale aj Moldavskom, Gruzínskom či štátmi západného Balkánu premiér Ľudovít Ódor vyhlásil, že Slovensko je pripravené podeliť sa o naše vlastné skúsenosti s prístupovými vyjednávaniami tak s kandidátskymi krajinami, ako aj s európskymi inštitúciami.

Veľvyslanci sa zaujímali aj o domáce dianie. Predsedu vlády sa pýtali na kroky, ktoré podniká v súvislosti s bojom proti dezinformáciám, odlivom talentov, a na napĺňanie ďalších priorít, ktoré si vláda úradníkov stanovila aj vo svojom programovom vyhlásení. V súvislosti s dezinformáciami predseda vlády poznamenal: „Tento boj sme zanedbali a podcenili hrozby. Náznaky tu pritom boli celé roky. Začalo sa to kultúrnymi otázkami, pokračovalo covidom a napokon vojnou na Ukrajine. Riešenie nie je jednoduché ani okamžité a bude to beh na dlhú trať.“  

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie