fbpx

Prezidentka udelila minulý rok milosť deviatim odsúdeným, tento rok zatiaľ iba jednému. Pri jej udeľovaní sa zvažuje niekoľko faktorov

Reklama
Na snímke Zuzana Čaputová oznámujúca, že nebude opätovne kandidovať na post prezidenta SR FOTO TASR /Pavol Zachar

Minulý rok dostali milosť deviati odsúdení, tento rok zatiaľ jeden. Informoval o tom rezort spravodlivosti. Zároveň pripomenul, že prezidentka Zuzana Čaputová tento týždeň 27. marca omilostila odsúdeného Milana M., ktorý si odpykával trest pre drogovú trestnú činnosť v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove.

V tomto roku tak ide o prvý prípad udelenia milosti. Vlani to bolo deväť odsúdených, pričom v štyroch prípadoch bol výkon trestu odňatia slobody odložený, respektíve prerušený, pokiaľ nebude o milosti rozhodnuté. Ministerstvo spravodlivosti priblížilo, akým spôsobom prebieha omilostenie a na aké faktory sa pri rozhodovaní o udelení milosti prihliada.

Ako rezort spravodlivosti spresnil, pri udeľovaní milosti sa zvažuje niekoľko faktorov, pričom v predkladacej správe, ktorá sa zasiela kancelárii prezidentky SR, sú všetky údaje o odsúdenom.

„Sú v nej uvedené rozhodnutia súdov, v ktorých žiada udeliť milosť, nástup a koniec výkonu trestu odňatia slobody aj dôvody, pre ktoré žiada udelenie milosti, takisto odsúdenia žiadateľa zistené z odpisu registra trestov ako aj priestupky, ktorých sa dopustil. Nechýbajú ani záverečné hodnotenia, napríklad či sa stará o svoje maloleté deti a či ide o predtým netrestanú osobu alebo recidivistu,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Sedliak.

Hodnotenie zdravotného stavu

Riaditeľ odboru väzenstva a referátu milostí MS SR Bronislav Pongrác  priblížil, že odbor väzenstva a referát milostí na základe správy o zdravotnom stave rovnako hodnotí aj zdravotný stav žiadateľa, či je bezprostredne ohrozený na živote a neochorel na nevyliečiteľné ochorenia a je zdravotne spôsobilý vykonávať trest odňatia slobody v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

„Z vypracovanej správy môže vyplývať, že ochorenia žiadateľa sú, prípadne nie sú liečiteľné v zariadeniach ZVJS, pričom je zdravotne spôsobilý alebo nespôsobilý vykonávať trest odňatia slobody,“ doplnil Pongrác.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie