Narodil sa koncom apríla 1904 v New York City a jeho život poznačili významné vedecké objavy a etické dilemy, ktoré formovali chod dejín. Od dnešnej polnoci nájdete v kinách film Oppenheimer (Cillian Murphy) od uznávaného režiséra Christophera Nolana. Najväčší fajnšmekri si ho vychutnajú v IMAX-e v 70-milimetrovom formáte (plocha filmového negatívu je takmer 3,5-krát väčšia ako 35-milimetrový štandard). Prvé ohlasy divákov aj kritikov sú nadšené a hovoria, že ide o ďalší triumf kinematografie s fascinujúcimi vizuálmi, skvelým príbehom aj hereckými výkonmi. Aký je životný príbeh J. Roberta Oppenheimera?
Oppenheimerov raný život bol poznačený túžbou po vedomostiach a vášňou pre literatúru a vedu. Inteligentný a nadaný študent absolvoval Ethical Culture School, odkiaľ nastúpil na Harvard, kde sa venoval hlavne fyzike a chémii. V doktorandskom štúdiu pokračoval na univerzite v nemeckom Göttingene, kde pôsobil pod vedením uznávaného fyzika Maxa Borna.
Na prelome 20. a 30. rokov významne ovplyvnil kvantovú mechaniku a teoretickú fyziku. Je spoluautorom množstva prelomových prác, vďaka ktorým si upevnil povesť jednej z najbystrejších myslí vtedajšej doby.
V roku 1929 sa vrátil do rodnej Ameriky a na Kalifornskej univerzite v Berkley sa stal profesorom. Začiatkom 30. rokov sa jeho múzou stala jadrová fyzika. Intenzívne sa zapojil do výskumu súvisiaceho s atómovými a subatómovými časticami a zohral kľúčovú rolu v pokroku v porozumení neutrónových interakcií a kozmického žiarenia, vďaka čomu si upevnil pozíciu popredného fyzika.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)