Priepastné rozdiely v platoch ZDRAVOTNÍKOV. Lekári zarobia aj 5 000 € a sestry ŽIVORIA. Takéto sú reálne čísla

Zdroj: Canva
Reklama

Kým lekári si v roku 2024 prilepšili na takmer päťtisícový mesačný príjem, mnohé ďalšie zdravotnícke profesie zostávajú hlboko pod touto hranicou. Výrazné rozdiely v platoch medzi jednotlivými profesiami odhaľujú nerovnováhu, ktorá má čoraz väčší dopad na motiváciu zamestnancov i kvalitu starostlivosti. Údaje za uplynulý rok pritom ukazujú, že nie všetci zamestnanci zdravotníckych zariadení profitujú zo zlepšenej ekonomickej situácie.

Odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb víta zvyšovanie miezd, no zároveň upozorňuje na nevyhnutnosť pokračovania v systéme pravidelného navyšovania. Tento mechanizmus má byť kľúčom k udržaniu zdravotníckych povolaní ako atraktívnych, najmä pre mladých ľudí. Podľa predsedu odborového zväzu Antona Szalaya je práve stabilita miezd tým, čo môže zabrániť odchodu odborníkov do zahraničia.

Kto koľko zarába?

Reálne čísla hovoria jasnou rečou. Ako uviedla sita.sk, kým priemerný lekár si mesačne zarobí 4 945 eur, zdravotná sestra dostáva 2 267 eur. Ešte horšie sú na tom pôrodné asistentky (2 090 eur), fyzioterapeuti (1 595 eur), či sanitári (1 415 eur). Na opačnom konci rebríčka sa pohybujú praktické sestry (1 557 eur) a robotnícke profesie, ktorých mzda v priemere nedosahuje ani 1 200 eur. Takéto rozdiely vytvárajú napätie v pracovných kolektívoch a demotivujú tých, ktorí patria k najdôležitejším oporám systému.

Zatiaľ čo platy zdravotníkov síce rastú, situácia v oblasti sociálnych služieb je alarmujúca. Mnohí zamestnanci v tomto sektore zarábajú pod hranicou minimálnej mzdy, a ich fyzicky aj psychicky náročná práca ostáva nedocenená. Nedostatok záujmu zo strany mladých ľudí naznačuje, že sa čoskoro môžeme ocitnúť v kríze, keď sa o seniorov a zraniteľných nebude mať kto postarať.

Nezdravotnícky personál stále na okraji záujmu

Odbory pripomínajú, že sa podarilo presadiť aj mierne zvýšenie platov pre nezdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, minimálne o 6,4 % od januára 2025. Napriek tomu ich mzdy ostávajú v tieni zdravotníckych kolegov. Bez spravodlivého odmeňovania všetkých profesií však nebude možné zabezpečiť plynulý chod zdravotníckeho systému.

Vo valorizácii miezd v zdravotníckych zariadeniach treba pokračovať

Je nutné pokračovať v stabilizačnom mechanizme valorizácie, teda zvyšovania miezd, pre zaručenie atraktivity zdravotníckych profesií na Slovensku, aby sa zabránilo odlevu mladých profesionálov do zahraničia alebo iných oblastí. Zhodnotil to Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS), pričom vývoj miezd v zdravotníckych zariadeniach za vlaňajší rok hodnotí pozitívne.

„Je potrebné udržať existujúci valorizačný mechanizmus, ktorý je stabilizačným faktorom pre zdravotnícke profesie. Tento mechanizmus je kľúčový nielen pre stabilitu sektorov zdravotnej starostlivosti, ale aj pre zaručenie toho, že profesie v zdravotníctve budú na Slovensku aj naďalej atraktívne pre mladú generáciu,“ uviedol predseda SOZ ZaSS Anton Szalay.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis