Na Slovensku v roku 2023 podniká približne sedem percent spoločností, ktoré čelia vysokému riziku bankrotu, pričom najviac ohrozené sú firmy v cestovnom ruchu a gastronómii. Naopak, najmenej rizikové sú spoločnosti v zdravotníctve, informoval dátový portál FinStat.
„Podľa FinStat skóre bolo v roku 2023 vo výbornom finančnom stave 65 % firiem, zatiaľ čo 28 % firiem sa nachádzalo v šedej zóne, kde riziko bankrotu dosahuje 31 % až 70 %. V červenej zóne, kde pravdepodobnosť úpadku presahuje 71 %, sa ocitlo viac ako 19 000 spoločností, čo predstavuje sedem percent všetkých firiem. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi došlo k miernemu zlepšeniu,“ uviedol FinStat.
Priemerná pravdepodobnosť úpadku v jednotlivých sektoroch sa pohybuje medzi 30 % a 40 %. Najhoršie sú na tom odvetvia dopravy, logistiky, spracovania odpadov a nehnuteľností, kde je priemerné riziko bankrotu 37 %, uvádza denník SME.
Na opačnom konci rebríčka sa nachádza verejná správa s iba trojpercentnou pravdepodobnosťou úpadku, čo súvisí s prítomnosťou viacerých veľkých a stabilných firiem v tomto sektore.
Podľa rozdelenia firiem do jednotlivých zón, sektor cestovného ruchu a gastra vykazuje najhoršie výsledky. Približne 26 % spoločností v tomto odvetví patrí do šedej zóny a 16 % do červenej zóny s rizikom bankrotu nad 71 %. Medzi najznámejšími firmami v tejto zóne sú Pohoda Festival a Hokejový klub Poprad.
Potravinárstvo je druhým najviac ohrozeným sektorom, kde 13 % spoločností je v červenej zóne a 36 % v šedej. Medzi najrizikovejšími firmami sú Hydina Slovensko a Gemermilk rs.
Tretie miesto z hľadiska rizika obsadil sektor odevov a obuvi, kde 12 % firiem spadá do červenej zóny a takmer 26 % do šedej zóny, uviedol FinStat.