fbpx

PRIESKUM: Väčšina Rusov počíta s ďalšou svetovou vojnou a ešte viac s víťazstvom

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/MFA Russia

Viac ako polovica Rusov, menovite 57 percent, počíta s možnosťou vypuknutia tretej svetovej vojny. V potenciálnom globálnom konflikte by podľa 71 percent účastníkov prieskumu hlavným nepriateľom boli Spojené štáty. Vo víťazstve Ruska či koalície s ruskou účasťou verí 64 percent opýtaných, napísal server The Moscow Times s odvolaním sa na prieskum výskumnej skupiny Russian Field.

Okrem USA vidia opýtaní v úlohe nepriateľa aj Veľkú Britániu (40 percent), Francúzsko (39 percent), Nemecko, Poľsko a Pobaltie. Ukrajinu za nepriateľa považuje len 12 percent účastníkov.

Za hlavných spojencov Ruska vo svetovej vojne opýtaní označili Čínu (58 percent), Bielorusko (48 percent), Irán (21 percent) a Severnú Kóreu (20 percent).

Vo víťazstvo Ruska či koalície s účasťou Ruska verí 64 percent opýtaných. Naopak, šesť percent opýtaných si myslí, že vo vojne by vyhrali USA a „kolektívny Západ“. Podľa 18 percent by ani jedna strana nedokázala v globálnom konflikte vyhrať.

O víťazstve Ruska vo svetovej vojne sú najčastejšie presvedčení Rusi bez vyššieho vzdelania, nemajetní a z malých miest. Súčasne drvivá väčšina Rusov (76 percent) nepodporuje nasadenie jadrových zbraní, a to ani v prípade, že by to bolo potrebné na dosiahnutie víťazstva.

Oproti minulému roku vzrástol počet odporcov jadrového útoku o dva percentuálne body. Ale rovnako – na 18 percent – ​​vzrástol počet opýtaných, ktorí pokladajú použitie jadrových zbraní za prípustné. Za jadrový útok najčastejšie hlasovali muži starší ako 60 rokov, ktorí súčasne spravidla pokladajú za správne rozhodnutie rozpútať vojnu proti Ukrajine.

Vzrástla dôvera vo vojnovú propagandu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie