Smer by vládol, Pellegrini by nemal dilemu
Jednou z kľúčových otázok počas celej volebnej kampane je, či sa Peter Pellegrini a jeho Hlas aktuálne s popularitou s veľkosťou 11,4 percenta voličov a tretím miestom v poradí rozhodne po voľbách spolupracovať so Smerom, alebo s Progresívnym Slovenskom.
Po tom, ako Smer začiatkom roka útočil na Hlas ako na falošných sociálnych demokratov, ktorí majú údajne v pláne skladať vládu so stredopravými či s liberálnymi stranami, Pellegrini a ďalší lídri Hlasu sa v lete začali výrazne vymedzovať voči prípadnej spolupráci s PS.
Zároveň čoraz častejšie komunikovali prieniky v programe so Smerom a nezačali sa v reakcii na útoky voči Ficovej strane vymedzovať. Hlas pritom opustila tretina voličov, ktorí začali podporovať práve Smer. Hlas sa prepadol do leta na tretie miesto v prieskumoch, zatiaľ čo Smer sa stal ich jednotkou.
Ak by sa však voľby skončili s výsledkom, ako teraz meria NMS, Hlas by pred dilemou, či vládnuť so Smerom, alebo s PS, vôbec nestál. Rozhodoval by sa len medzi tým, či vstúpi do vlády so Smerom, alebo zostane v opozícii.
Najpravdepodobnejšie by tak vládnu koalíciu tvorili Smer, Hlas a SNS. Spoločne by mali v parlamente 84 mandátov, na najtesnejšiu väčšinu pritom stačí 76 poslancov.
Sila koalície by sa mohla ešte zvýšiť pribratím strany Sme rodina. Jej predseda Boris Kollár však aj naposledy cez víkend spoluprácu so Smerom po voľbách vylúčil. Ak by strana zmenila názor, Fico by mal k dispozícii 96 poslancov, najviac spomedzi všetkých doterajších vlád na Slovensku od roku 1992.
Poslednou možnosťou pre Fica by bola spoločná vláda s SNS a Republikou, ktorá by však mala tesnú väčšinu 77 poslancov. Iné kombinácie strán by nemali byť možné.