fbpx

Prigožin nepriamo kritizoval ruského prezidenta

Reklama
WA 52 - Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa prihovára na videu z neznámeho miesta. Ruské ministerstvo obrany v piatok 12. mája 2023 oznámilo, že jeho armáda odvrátila útoky Ukrajiny a z taktických dôvodov sa stiahla z niektorých pozícii. Prigožin to oznaèil za útek. FOTO TASR/AP In this handout image taken from a video released by Prigozhin Press Service on Friday, May 12, 2023, head of Wagner Group Yevgeny Prigozhin makes a video statement from an unknown location. In a video statement Friday, Prigozhin mocked the Russian Defense Ministry's report claiming that its forces regrouped to take more favorable positions, saying they effectively fled and "our flanks are crumbling." (Prigozhin Press Service via AP)
Zdroj foto: TASR

Ruský oligarcha a zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin zrejme nepriamo kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho režim, domnievajú sa analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

ISW zakladá svoje tvrdenia na odpovedi Prigožina na otázku novinára o tom, že majú ruské štátne médiá zakázané diskutovať o vagnerovcoch. Prigožin uviedol, že ruskí predstavitelia by mohli mať úžitok zo schopnosti cenzurovať informácie, ak by Rusko nevyhlásilo Ukrajine vojnu. Následne spomenul nemenovaného predstaviteľa, keď povedal: „Ak začínate vojnu, prosím majte charakter, vôľu a oceľové gule – iba vtedy budete schopný niečo dosiahnuť.“

Ruskí predstavitelia by podľa neho mohli prestať klamať, keby sa im podarilo dosiahnuť ozajstné výsledky pri výstavbe budov, mostov či staníc metra.

Podľa ISW boli tieto slová „pravdepodobne cielené na Putina, ktorého ruské štátne médiá bežne vykresľujú ako lídra, ktorý sa zaoberá malými infraštruktúrnymi projektami a životmi obyčajných Rusov“.

Prigožin sa pritom mohol takto kriticky vyjadriť zrejme preto, že mu Putin nedal sľubovanú odmenu za dobytie východoukrajinského mesta Bachmut, domnieva sa ISW.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie