Po prvýkrát v histórii sa podarilo natočiť čierneho morského čerta – rybu známejšiu ako anglerfish, ktorá obvykle žije tisíce metrov pod hladinou mora v úplnej tme. Tento jedinečný záber vznikol pri pobreží Tenerife na Kanárskych ostrovoch a zachytáva samicu tejto tajomnej ryby, ako pláva vo svetlom prežiarených vodách blízko povrchu.
Objav uskutočnila organizácia Condrik Tenerife spolu s fotografom morského života Davidom Jarom Boguñá počas výskumu žralokov. Ryba sa objavila približne 1,2 míle od pobrežia Tenerife a po bližšom preskúmaní vedci zistili, že ide o hrbatého morského čerta (Melanocetus johnsonii), ktorého latinský názov znamená „čierna morská príšera“. Píše o tom CBS News.
„Môže to byť prvé zaznamenané pozorovanie dospelého jedinca čierneho morského čerta na povrchu za denného svetla,“ uviedli Boguñá a Condrik Tenerife vo svojom príspevku na Instagrame. Doteraz boli totiž zaznamenané len larvy alebo uhynuté dospelé jedince tejto ryby, pričom živé exempláre boli pozorované výhradne pomocou ponoriek.
Život v temnote: Predátor hlbín
Čierni morskí čerti sú skutočnými obyvateľmi hlbokých oceánov, kde žijú až do hĺbky 15 000 stôp (približne 4 500 metrov). Hrbatý anglerfish sa špecificky vyskytuje v hĺbkach okolo 6 500 stôp (takmer 2 000 metrov), v takzvanej Bathypelagickej zóne známej aj ako „polnočná zóna“. Táto oblasť je ponorená do večnej tmy, kde jediným zdrojom svetla je bioluminiscencia.
Samice tohto druhu majú na hlave štruktúru pripomínajúcu rybársky prútik, ktorý na konci svieti. Toto svetlo slúži ako návnada pre korisť, ktorú láka do blízkosti predátora. Keď sa korisť priblíži, ryba ju rýchlo pohltí – presne tak, ako to bolo znázornené vo filme Hľadá sa Nemo.
Záhada výskytu pri hladine
Vedci si nie sú istí, prečo sa táto samica ocitla vo svetlom prežiarených plytkých vodách. Možnými dôvodmi by mohli byť choroba, prúd vody smerujúci nahor alebo útek pred predátorom. Bez ohľadu na príčinu však toto pozorovanie označili za „prekvapivé“ a nezabudnuteľné. „Tento okamih zostane navždy zapamätaný,“ uviedli výskumníci.
Samice – dominantné predátorky
Samice hrbatého anglerfish sú oveľa väčšie a silnejšie ako ich mužské náprotivky. Dorastajú do dĺžky až 18 centimetrov (7 palcov) a majú veľkú hlavu s ostrými zubami a bioluminiscenčnou návnadou. Naopak, samce dosahujú len približne 2,5 centimetra (1 palec) a návnadu nemajú.
View this post on Instagram